GÜNCELLEME – GRAMTL Nereye?

GRAMTL, Altın Önümüzdeki Günlerde Hangi Seviyeleri Görür

Son yazdığımız ve hedefine ulaşan GRAMTL Raporumuzu Paylaşıyoruz. Kuyumcuların ALTIN konusundaki destek platformu Döviz Destek, üyelerinin yüzlerini güldürmeye devam ediyor.

TCMB son PPK toplantısında ne 5.75% olan haftalık repo faizinde ne de faiz koridorunda bir değişikliğe gitmedi. Yapılan tek değişiklik bankaların TL munzam karşılıklarındaki döviz oranını 40%’dan 45%’e yükseltti. Bu da TCMB’nin döviz rezervlerini güçlendirmek amaçlı güncelleme.

Yani önümüzdeki PPK toplantısına kadar istisnai günler dışında USDTRY kendi başına bırakılmış gibi. TCMB’nin kimi gelişmekte ülke merkez bankalarının yaptığı gibi şimdilik doğrudan dolar satarak müdahale etmesi beklenmiyor. Zaten TRY, son zamanlardaki USD yükselişine karşı en fazla dayanabilen gelişmekte olan ülke para birimlerinden.

En son PPK açıklamaları ve TCMB’den gelen mesajlara göre de büyük bir müdahale olmayacak. AB krizi ise İspanya’da işlerin daha da kötüye gitmesiyle orta vadede çözümden uzak. Bunları göz önünde bulundurursak TCMB, USDTRY’nin bir miktar daha çıkmasına müsamaha edecek gibi. Yani önümüzdeki haftalarda USDTRY’nin 1.87-1.88 seviyelerine kadar yolları açık.

Diğer yandan ons altın ise son iki haftadır 1600 – 1530 bandına sıkışmış durumda. Yukarıdan tepki satışları aşağıdan ise bazı merkez bankalarının tepki alımlarıyla bu bant içinde seyrine devam ediyor. Şu an 1545 seviyesinde ve önümüzdeki günlerde gidebileceği en düşük yer 1525/30 seviyeleri. Bu seviyelerden tepki alımları gelmesini bekliyoruz. Yani bir kaç gün içerisinde ons altın yine sonu 1600 seviyesi olan bir trende girebilir.

USDTRY çıkar dedik, ons altın da çıkar dedik. Yani TRY dolara karşı değer kaybederken altın dolara karşı değer kazanabilir önümüzdeki haftalarda.

Bunun da GRAMTL’nin önümüzdeki günlerde biraz toparlanarak 93.00 – 93.50 seviyelerine kadar yükselmesine neden olacağını tahmin ediyoruz. Yani yakın vadeli alım için GRAMTL ideal bir seviyede, ufukta 93.00 seviyeleri görünüyor.

DövizDestek analistleri gerek altın gerek USDTRY konusundaki gelişme ve açıklamaları yakından takip ediyor ve üyelerimize anlık haber/yorum ve analizlerle GRAMTL konusunda yön göstermeye devam ediyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.