GRAM/TL Orta Vadede Ne Olur?

Eminiz ki altınla ilgilenen bütün yatırımcılarımızın kafasını kurcalayan bir soru var şu sıralar; GRAM/TL ne olur?

Dün FOMC tutanakları geldi ve beklendiği gibi şahince bir tondaydı tutanaklardan gelen mesajlar. Fakat hatırlatalım bu tutanaklar üç hafta önce ki FOMC toplantısına ait. Yani son haftalarda gelen beklenenden kötü ABD verileri ve Bernanke’nin tekrar dillendirmeye başladığı büyüme ve istihdam kaygılarını yansıtmıyor.

ABD’den gelen olumsuz verilere bugün beklenenden düşük açıklanan ISM imalat dışı PMI verisi de eklendi ve belki de bir sonra ki FOMC toplantısının tonunu belirleyecek ABD tarım dışı isthidam değişimi verisi Cuma günü geliyor. Eğer bu veri de beklentilerden kötü gelenler kervanına katılırsa 25 Nisan’da ki FOMC toplantısında gevşek tonluların sesi daha çok çıkacaktır.

Yani bir sonra ki FOMC toplantısına üst üste gelen olumsuz ABD verilerinin de etkisiyle daha az şahin bir ton hakim olması yakın bir ihtimal. Bu da tabi ki altın için yönün yukarı olduğu manasına geliyor.

Gelelim GRAM/TL’nin diğer ayağına. Başçı bir kaç hafta önce bir toplantıda TL’nin değerini savunacaklarını ve enflasyonla savaşmak için herşeyi yapacaklarını ifade etmişti. Ve geçtiğimiz hafta bazı günler istisnai gün ilan edilerek TRY’nin değer kazanması sağlanmıştı.

Fakat dün gelen FOMC tutanakları sonrası USDTRY’nin yukarı doğru çıkmasına karşı bugün TCMB’den herhangi bir hamle gelmemesi ve dün açıklanan enflasyon oranlarının aylık bazda beklentilerin altında gelmesi, acaba TCMB tonunu az da olsa gevşetecek mi sorusunu akıllara getiriyor. Bu da USDTRY için orta vadede yine 1.82-1.83 kapılarını açıyor.

Yani mevcut gelişmeleri ve açıklamaları göz önünde bulundurursak altının orta vadede toparlanacağını ve TRY’nin bir miktar değer kaybetmesine izin verileceğini öngörüyoruz.

Bu da tabi ki GRAM/TL’nin yönünün orta vadede yukarı olacağına işaret ediyor.

Kısacası, bu gelişmeleri dikkate alarak GRAM/TL’nin orta vadede çıkışa geçerek 97.000 seviyesinin üzerini zorlamasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.