Gram ALTIN’da Büyük Kayıp! – 25.07.2014

2.5%’ye Varan Kayıp Yaşandı

Gram ALTIN bu hafta çakıldı. Hafta başından itibaren 3 TL düşüş ile 2.5%’lik değer kaybetti. Gram ALTIN’daki bu hareket USDTRY ağırlıklı olmak üzere ALTIN’da zaten hafta boyunca devam eden ama Perşembe günü artan düşüş ile açıklanabilir.

Ons ALTIN daha önceki haftalardan da jeopolitik gerginliklerin etkisini kaybetmesi ile zaten bu önemli desteğini kaybetmeye başlamıştı. Bu hafta da aslında küresel riskler devam etse de piyasalar buna alıştığından ötürü aynı düşüş devam etti. Fakat grafiğe baktığımızda Perşembe günü 1300’ün altına kadar devan eden düşüş aslında ABD’den işsizlik başvurularından olumlu sonuç çıkması ile gerçekleşti diyebiliriz. Bunun yanında gece Ons ALTIN’a gelen baskı da Çin’den HSBC imalat PMI endeksinin beklenenden iyi gelmesi ile oluştu. Bu durum piyasalarda risk iştahını olumlu etkilerken ALTIN’da olumsuz bir sonuç ortaya çıkardı. Fakat diğer yandan da Çin’in en büyük ALTIN ithalatçısı olması dolaysıyla olumlu verinin bir süre değerli metalde rahatlama da getirdiğini söyleyebiliriz.
USDTRY de bu hafta tüm gelişmekte olan ülke paritelerinde olduğu gibi değerlenme sürecindeydi. Temel neden ise ABD çekirdek TÜFE’de gelen olumsuz görünümdü. Bunun üstüne TCMB Başkanı Erdem Başçı’nın sunduğu enflasyon raporunun olumlu sonuçları ve Çin’den gelen olumlu imalat PMI verisinin gelişmekte olan piyasalara desteği de eklenince parite kayıplarına devam etti ve toplamda 2.12’lerden 2.0860’a kadar düşüş sergiledi. Bu muazzam düşüş sonucu Gram ALTIN’daki görünüm gerçekleşti diyebiliriz.
Gram ALTIN için şimdilik 86- 87 arası önemli bir destek bölgesi. Jeopolitik risklerin etkisini kaybetmeye devam etmesi ve USDTRY’de düşüşün sürmesi ile bu bölge kırılırsa 85’ler görülebilir. Fakat USDTRY’ye şu andaki seviyelerden bir toparlanma gelmesi de olasılık dahilinde. Bu gerçekleşirse Gram ALTIN tekrardan 88 – 87 arasını görebilir.
Forex Koçu ALTIN yorumları ile sizlere en çok ihtiyaç duyduğunuz bilgileri vermeye devam edecek!
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.