Gözler TCMB Ve Avrupa Merkez Bankası Faiz Kararlarında – 25 Ekim 2018

Küresel piyasalarda endekslere gelen sert satışlar devam ederken dünkü satışın ardından gelen korku satışı hem ABD hem Avrupa piyasalarını etkilerken Asya bu düşüşlerde etkili olmakta. Yavaşlama beklentisi ve İtalya gibi riskler piyasalarda olumlu havayı engellemekte. Özellikle ABD’den gelen 3. Çeyrek bilançoların bile endekslerde etkili olmaması dikkat çekmekte. VIX oynaklık endeksi de %21.83 artarak dünya piyasalarının nasıl endişe içinde olduğunu görebiliriz. Peki para nereye gitti diye bakarsak, ABD tahvilleri faizleri düşerken paranın güvenli liman arayışları ile tahvillere gittiğini ve palladium’da fiyatlar tarihi yüksek seviyelere gelirken Altın fiyatları da bu ortamdan faydalanarak 1237.00 seviyelerine kadar gelmiş durumda. Euro tarafında değer kayıpları ile Dolar endeksi de %0.36 artıda seyretmekte.
Küresel tarafta Çin ekonomisindeki gelişmeler önemli olacaktır. Çin ekonomisi üzerindeki yavaşlama emareleri devam ederse( Çin yönetimi ekonomiye likidite sağlamakta su ara)  dünya büyümesine katkısından dolayı endekslerde satış baskısı sürebilir. ABD tarafında Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, “Beyaz Saray’ın sıklıkla attığı tweetleri Fed’in politikasını etkilemez” dedi. İşgücü piyasasının oldukça güçlü olduğunu söyleyen Mester, New York’ta yaptığı açıklamalarda, “Enflasyon beklentilerinin çok sabit durumda olduğunu belirtti. Dün gelen yeni konut satışları verisinde ise Eylül’de % 5.5 düşerek 553 bin oldu. Bu, Aralık 2016’dan beri en düşük seviye olarak kayda geçti. Beklenti % 0.6 düşüştü. Bu arada Ağustos ayı verisi 629 binden 585 bine aşağı yönlü revize edildi. Haziran ve Temmuz ayı verileri de aşağı yönlü revize edildi. Konut satışları böylece 4. ayda da düştü. Batı’da satışlar %11 ile 2 yılın en düşük seviyesine geriledi. ABD rakamları da son zamanlarda olumlu gelmezken bu yavaşlamada Trump tarafından günah keçisi olarak FED görülmekte.
AB tarafında dün PMİ rakamları takip edildi ve Almanya PMİ rakamları beklenti altında kalırken Fransa PMİ rakamları beklenti üzerinde geldi. Bunun dışında dün İtalyan bir parlamenter AB bütçe komisyonu raporuna ayakkabısını basarak kendince protesto etti ve İtalyanların bu bütçe işinde geri adım atmayacağı sorusunu akıllara getirmekte. Şunu da belirtelim Almanya İtalya Tahvilleri arasındaki makas açılmaya devam etmekte. Bugün Avrupa Merkez Bankası faiz kararı ve açıklamaları önem arz edecektir. Faiz artırımı beklenmezken İtalya konusu ve ECB’nin  global yorumları önem arz edecektir. Ayrıca varlık alım programına yönelik bitirme söylemleri de piyasa tarafından takip edilecektir.
Bu veriler ışığında EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak son zamanlardaki teknik görünümde herhangi bir bozulma görülmezken aşağı yönlü hareket için daha dip seviyeleri için yer gözükmekte. Daha önce denenmiş ve sert geri dönüş sağlanmış olan 1.13181 seviyesi bu anlamda takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 1.14526, 1.15135 ve 1.16112 direnç noktaları takip edilebilir.

Yurtiçine bakarsak global hareketle birlikte iç piyasada satışlar devam ederken USDTRY bir nebze stabil kalmaya devam etse de bugün gelecek olan Merkez Bankası faiz kararı kur üzerinde ciddi oynaklıklara sebep olabilir. Piyasada bozulan enflasyon görünümü olsa da herhangi bir faiz artırımı beklenmemekte. Bunun dışında Kasım ayında gelecek olan İran ambargosu öncesi Türkiye ABD’den muafiyet istemekte ve olası olumsuz bir durumda bütçeyi olumsuz etkilemesi beklenebilir. Son olarak dün Suudi Arabistan veliaht Prens Selman açıklamasında Türkiye ile aramızı bozma girişimleri sonuçsuz kalacaktır Kaşıkçı olayı aydınlanması için her şey yapılacaktır açıklaması dikkat çekti.
USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak 5.5575’den destek bulan paritenin dar bir bantta dolaşması ve yükselişler sonrası 5.8274 seviyelerinden satış görmesi dikkat çekmekte. 30 günlük hareketli ortalama altında fiyatlanan paritede 5.6465 ve 5.9490 destek seviyesi olarak dikkat çekerken yukarı yönlü hareketlerde ise 5.7632, 5.8274 ve 5.9441 direnç rakamları takip edilebilir.

Değerli Metal Altın yukarıda bahsettiğimiz gibi güvenli liman arayışı ve ABD tahvillerindeki gerileme ile birlikte yukarı yönlü artışlar gerçekleştirdi. 1214.90 seviyesini yukarı yönlü kırması ve kapanışları 1220.00 üzerinde yapmış olması teknik olarak altın fiyatlarında yeni bir trend başlatması beklenebilir. Destek seviyesi olarak 1228.18, 1222.91 ve 1214.90 seviyeleri izlenirken, 1236.19, 1238.93 ve 1246.94 seviyeleri de direnç seviyesi olarak izlenebilir.

GBPUSD

USDJPY

SP500

 

 

 

 

 

 

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.