Gözler Enflasyonla Mücadele Programında – 9 Ekim 2018

Piyasaların dünya genelinde karışık ve negatif olarak seyrettiği geçtiğimiz güne bakarsak, özellikle Çin ve İtalya sıkıntıları öne çıkmakta. Yurt içinde ise bilindiği üzere enflasyon problemi öne çıkmaktaydı. İşte bu konuya karşı dün sosyal medya üzerinden duyuran Hazine ve Maliye bakanı Berat Albayrak bugün enflasyonla mücadele programını açıklaması beklenmekte. Bunun yanında şirketler açısından önemli bir gelişme TBB tarafından alınarak kriterleri karşılayan şirketler için kredilerin yeniden yapılandırması da önem arz etmekte. Son zamanlardaki maliyet artışları sonrası hem enflasyonla mücadele hem zor durumda olan şirketlerin nefes alması TL tarafında da dikkatle izlenmekte zira enflasyonda olası bir gerileme reel faizi artırıp TL açısından bir değerlenme yaşanması durumunu ortaya çıkarması beklenebilir. IMF açıkladığı görünüm raporunda 2018 ve 2019 yıllarına ilişkin küresel büyüme beklentilerinin, yükselen riskler nedeniyle yüzde 3.9’dan yüzde 3.7’ye indirildiği bildirildi Uluslararası Para Fonu (IMF), küresel ekonomiye yönelik büyüme beklentilerini yükselen riskler nedeniyle aşağı çekti. Yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ekonomiler grubunda bulunan birçok ülke gibi Türkiye’ye yönelik büyüme beklentilerini de aşağı çeken IMF, Türkiye ekonomisinin bu yıl için yüzde 3.5 ve gelecek yıl için yüzde 0.4 büyüyeceği öngörüsünde bulundu. Bu oranlar, temmuz ayında güncellenen raporda sırasıyla yüzde 4.2 ve yüzde 3.9 seviyesindeydi. DEG’de, ayrıca Türkiye ekonomisine ilişkin enflasyon, cari açık ve işsizlik beklentilerine yer verildi. Buna göre, Türkiye’de tüketici fiyat endeksinin bu yılın sonunda yüzde 15 ve gelecek yılın sonunda yüzde 16.7 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Kuruluşun işsizlik oranı tahminleri ise bu yıl sonu için yüzde 11 ve 2019 sonu için yüzde 12.3 olarak belirlendi. Raporda, cari açığın gayrisafi yurt içi hasılaya oranının bu yılın sonunda yüzde 5.7’e yükseldikten sonra gelecek sene yüzde 1.4’e gerileyeceği öngörüsünde de bulunuldu.
USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak açılıştan bu yana oldukça yatay bir hareket sergileyen grafikte dünden bu yana bir sıkışma olduğu gözlemlenmekte. 5.9616 seviyesinin üstünde kalması hala yukarı yönlü risklerin olduğunu işaret etmekte olup 6.1657, 6.2226 ve 6.3096 direnç noktaları takip edilirken 6.0787 ve 6.0486 destek noktaları takip edilebilir.

Avrupa tarafında ise İtalya sorunu piyasaları etkilemeye devam etmekte. İtalya’nın Yunanistan gibi bir çözüme kavuşmama olasılığı ve harcama programında geri adım atmaması krizin yükseleceği algısı ile piyasaları tedirgin etmekte. İtalya Başbakanı Salvini açıklmasında AB’yi İtalya düşmanı ilan etmesi de henüz bir çözümden uzak olunduğu yorumunu yapılmakta. Almanya ve İtalya arasındaki tahvil faizi farkı 310 baz puana kadar çıkması da Euro üzerinde ciddi risk oluşturuyor olup satış görmesine sebep oldu.  Brexit konusunda ise Junker açıklamasında Kasım ayında bir anlaşma olabilir açıklaması Pound üzerinde olumlu yorumlanabilirken, Japonya tarafından gelen açıklamada İngiltere ile pasifik ticaret anlaşmasında İngiltere’yi görmekten memnuniyet duyarız açıklaması öne çıktı.
ABD tarafında ise gündem değer kaybeden Yuan sonrası ABD’nin Çin’i tekrar kur manipülasyonu yapmakla itham etmesi  Çin ile sorunların tekrar tırmanacağı endişesi piyasalara getirdi. Bunun dışında Her yıl, IMF-Dünya Bankası toplantıları öncesinde olmak üzere iki kez hazırlanan raporda, küresel ekonomiye yönelik aşağı yönlü risklerin son 6 ayda gümrük tarifeleri, siyasi belirsizlikler ve yükselen piyasalardaki sermaye çıkışlarıyla yükseldiği vurgulandı. IMF’nin, 2018 ve 2019 yıllarına ilişkin küresel büyüme beklentilerini yükselen riskler nedeniyle yüzde 3.9’dan yüzde 3.7’ye indirdiği raporda, bazı Avrupa ülkelerinin yanı sıra yükselen piyasa ekonomilerine yönelik büyüme tahminleri aşağı çekildi. ABD ekonomisine ilişkin bu yılki büyüme tahmini yüzde 2.9’da sabit bırakıldığı DEG raporunda, 2019 beklentisi ise Çin’le sürdürülen “ticaret savaşı” nedeniyle yüzde 2.7’den yüzde 2.5’e düşürüldü. Raporda, “ABD ekonomisinin tam istihdamı aştığı” ve “ülkede enflasyonun ani şekilde artmasının finansal piyasalar için risk oluşturduğu” değerlendirmelerine yer verilmesi de dikkati çekti. Avro Bölgesi’nde ise Almanya ve Fransa’ya yönelik beklentilerde yapılan değişiklikler göze çarptı. IMF, raporunda Almanya’nın bu sene ve gelecek yıl yüzde 1.9 büyümesinin beklediğini bildirdi. Bu rakamlar, temmuz ayında güncellenen raporda 2018 için yüzde 2.2 ve 2019 için yüzde 2.1 seviyesindeydi.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak temel sebepler nedeniyle de desteklenen aşağı yönlü riskler mevcut. 30 günlük hareketli ortalama altında fiyatlanması da pariteyi baskılamakta.  1.13544, 1.14240 ve 1.13544 destek noktaları takip edilirken yukarı yönlü hareketlerde ise 1.15273, 1.15632 ve 1.16328 direnç seviyeleri takip edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.