Gözler ABD’ye Çevrildi – 05 Ekim 2017

Günün Ardından

Haftanın dördüncü işlem gününün sonlarına yaklaşırken artık piyasalar tamamen yarın Amerika’dan gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisine odaklanmış durumda. Bu veri öncesi piyasalarda gün içerisinde neler yaşandığına baktığımızda, ilk olarak Euro bölgesinde Avrupa Merkez Bankası Para Politikası Toplantı Tutanaklarını takip ettik. Eylül ayında ki toplantı tutanaklarında politika ayarlamalarının görüşüldüğü ve Avrupa Merkez Bankası yetkililerinin kur hareketlerini izleme konusunda uzlaştığı görüldü. Ek olarak Euro bölgesinde esaslı teşviklere halen ihtiyaç duyulduğu tutanaklarda geçen bilgiler arasındaydı. Son günlerde dolarda ki toparlanma hareketlerinden negatif etkilenen EUR/USD paritesi ise gün içerisinde aşağı yönlü hareketler sergiledi. An itibariyle 1.17 seviyelerinde fiyatlanan paritede kısa vadede ilk etapta 1.17867 seviyesi direnç noktası olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviyenin kırılması ile birlikte 1.18135 ve 1.18662 seviyeleri olası direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerin devamında ise 1.17081 ve 1.16554 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Piyasaların son günlerde ki başrolü olan Amerika’ya döndüğümüzde ise yoğun gündem volatiliteyi etkiliyor. ABD’de gün içerisinde gelen İşsizlik Maaşı Başvuruları gerileyerek 260K’ya ulaştı. Bir önce ki veri ile kıyasladığımızda ise 12K’lık bir azalış gözüküyor. Amerika için bir diğer iyi haber ise dış ticaret açığından geldi. Ağustos ayı dış ticaret açığı %2.7 gerileyerek 42.4 Milyar dolara ulaştı. Verinin ayrıntılarında ise Meksika ile ticaret açığında %26’lık yükseliş dikkat çekerken, Çin ile olan açıkta ise %4 oranında artış görüldü. Ekonomik verilerle birlikte piyasalar gün içerisinde Fed Başkanlarının açıklamalarını takip etti. Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker; Amerika ekonomisinin oldukça güçlü olduğunu ve Aralık ayında faiz artışından yana olduğunu belirtti. Ek olarak Harker; 2018 yılı için 3 faiz artışı öngördüğünü sözlerine ekledi. Ardından San Francisco Fed Başkanı John Williams bir konuşma gerçekleştirdi. Fed Başkanlarının genel açıklamalarına paralel bir konuşma yapan Williams; faizlerin kademeli olarak artırılmasını beklediğini belirtti. Son günlerde ABD’de işsizlik azalsa da maaşlarda artış yaşanamıyor. Bu sebeple yarın Tarım Dışı İstihdam verisi ile beraber gelecek olan İşsizlik Oranı ve Ortalama Saatlik Kazançlar verileri piyasalar tarafından yakından takip edilecek.

Yurtiçinde ise gün içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları vardı. Erdoğan’ın konuşmasında dikkat çeken ayrıntı ise IKBY’ye yönelik olan ‘Hava sahaları da sınırlar da kapatılacak’ açıklaması oldu. Kuzey Irak’ta yaşanan referandum sonrası TL üzerinde oluşan baskı kısmen de olsa devam ediyor diyebiliriz. Önümüzde ki günlerde yaşanacak gelişmeler volatiliteyi etkileyebilir. Yarın ABD’den gelecek olan TDİ verisi öncesi USD/TRY paritesi ise dalgalı bir seyir izliyor. An itibariyle 3.57 seviyelerinde fiyatlanan paritede 3.5810 – 3.5886 – 3.6062 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 3.5634 – 3.5534 – 3.5358 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Emtia kanadında ise ons altın gün içerisinde dalgalı seyir izlerken, petrol fiyatlarında yukarı yönlü hareketlilik dikkat çekiciydi. Dün ABD’den gelen stokların kasırgalar sebebiyle beklenilenden daha fazla azalış göstermesi ve Rusya kanadından OPEC’in arz kısma anlaşmasının uzatılması yönünde pozitif açıklamalar gelmesi petrol fiyatlarına şuan için pozitif yansıyor. 55 seviyelerinden açılış yapan brent petrol an itibariyle 56.60’lı seviyelerde fiyatlanıyor. 57.39 ve 58.06 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 55.77 – 55.36 – 54.96 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir. Açılış yaptığı 1275 seviyelerinin yakınlarında fiyatlamalar yaşayan ons altında ise 1281.04 – 1287.39 – 1298.97 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1269.46 – 1264.23 – 1252.65 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.