Goldman Sachs Başkanı O’Neill’den EURCHF Hakkında

Avrupa krizinin devam etmesi ile birlikte EURCHF deki baskı devam ederken,

SNB nin 1.20 barajını korumaya devam edip edemeyeceği tartışılır olmaya başladı.

Son güçlü harekette 1.20 nin hemen altını gören EURCHF, şüpheleri güçlendirirken, SNB önce resmi rakamlarda 1.20 altını görmediğini açıklamış, altında hafif çapta bir geri vites ile ufak fiyat farklarına anına müdahale edemeyiz ama 1.20 yi koruyoruz diyerek güven vermeye çalışmıştı.

Dünyanın en büyük fonlarını yöneten Goldman Sachs Varlık Yönetimi Başkanı Jim O’Neill konu ile ilgili düşüncelerini basına açıkladı bugün..

Avrupa krizinin devam etmesi ile birlikte EURCHF deki bu baskı devam eder ve kendi kendine piyasa fiyatı yukarı çekmezse İsviçre Merkez Bankası SNB, 1.20 barajını 1.25 e çekecektir açıklamasında bulundu.

İsviçre Maliye ve Ekonomi Bakanlarının her ikisinin de en son EURCHF sınırı 1.35 ile 1.40 arasında olmalıdır açıklamasında bulunmuş olmaları da bu iddiayı güçlendiriyor.

O’Neill, 1.20 sınırının ne zaman yukarı çekilmesini beklediğine dair sorulan soruya da, “büyük ihtimalle çok yakında” açıklamasında bulundu.

Jim’in “1.40 belki zor fakat 1.35 in gelmesi olası” düşüncesi ne kadar nokta atışı olur bilmiyoruz ama bu seviyelerden orta vadede bizler de aynı sebeplerden haftalardır alım önerip sabırla beklemek gerek demeye devam ediyoruz..

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.