Gelsin ISM İmalat PMI

Avrupa Açılışı Durgun, Gözler ABD ISM İmalat PMI Verisinde

Sabah Avrupa seansında ECB PPK öncesi sessizliğini yaşadık. Piyasa Perşembe günü ECB’den gelecek olan kararlara kilitlenmiş ve öncesinde izlemeye geçmiş gibi. Çok önemli bir gelişme veya hareket yaşanmadı Avrupa açılışında. En önemlilerini maddeler halinde gözden geçirelim beraberce;

– İsviçre 2012 ikinci çeyrek büyümesi açıklandı ve 2009 ikinci çeyrekten sonra ilk kez eksi rakam geldi. İsviçre ekonomisi geçtiğimiz çeyrek beklentilerin de altında kalarak %0.1 daraldı gelen rakama göre. Birinci çeyrek büyümesi de aşağı yönlü revize edilerek %0.5’e indirildi. USDCHF veriden çok etkilenmedi, Avrupa açılışında dar bir bantta devam ediyor.

– İspanya’dan işsizlik verileri geldi. Ağustos ayında İspanya’daki işsizlerin sayısı 38 bin artarak 4.63 milyona ulaştı. Temmuz’da işsiz sayısında düşüş kaydedilmişti, bugün gelen veri düşüşün güven vermediğini gösteriyor.

– İngiltere inşaat PMI 49.0 ile beklenti altı kaldı. Aynı zamanda 50.0 altına düşerek inşaat sektöründe daralma yaşandığını gösteriyor. Veriden önce 1.59 üzerinde kalma mücadelesi veren GBPUSD kötü inşaat verisinden sonra 1.5880 altına kadar geri çekildi.

– Euro bölgesi ÜFE hem yıllık bazda %1.8, hem aylık bazda %0.4, beklenti üzeri geldi. Fakat piyasanın önem vermediği bir veri bu nedenle EURUSD üzerinde etkisi çok sınırlı kaldı.

– AB Komisyonu başkanı Barroso’dan klişe açıklamalar geldi yine. Barroso, AB’nin bankacılık ve mali birliğe ihtiyaç duyduğunu belirtti. Ayrıca yeni programla ECB artık Avrupa banka denetleme sisteminin kalbi haline gelecek dedi Barroso.

Avrupa başlangıcında yaşanan belli başlı önemli gelişmeler olarak bunlar öne çıkıyor. Pariteler 20-30 pipslik aralıklarda hareket etti, çok keskin bir hareket görmedik. GBPUSD’nin Cuma gününden sonra tekrar 1.59 üzerini görmesi ise tek dikkate değer hamle olarak gösterilebilir.

Öğleden sonra ISM imalat PMI açıklanıyor. Saat 17.00’de gelecek olan veri önümüzdeki hafta FOMC öncesi büyük önem taşıyor. Yani saat 17.00 itibariyle keskin hareketler görebiliriz. Çok parlak bir imalat PMI verisi QE3 beklentilerini bir miktar baltalayabilir. Kötü veri ise QE3 umutlarını doruğa çıkarır. Özellikle ALTINa dikkat diyoruz.

Döviz Destek üyelerine anlık yayını ve analizleriyle yön vermeye devam ediyor. Saat 17.00’de fırsatlar için platform başında olmayı unutmayın. 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.