Geçtiğimiz Haftaya Genel Bir Bakış

2012 yılı ilk çeyreği son haftası piyasalarda yine kazananlar ve kaybedenler gördük. Sizler için bu önemli hafta neler olmuş özetleyelim hemen;

Haftanın ilk günü Bernanke, yaptığı açıklamada istihdam seviyesi ve büyüme ile ilgili kaygılarını dile getirdi. ABD’den hafta boyu gelen veriler de, özellikle işsizlik başvuruları ve beklemede olan konut satışları verileri, beklenenden daha kötü gelerek Bernanke’nin Pazartesi dile getirdiği endişelerini doğrulamış oldu.

Böylece bundan sonra ki FOMC ve Bernanke açıklamarında varlık alımına yine yeşil ışık yakılabilir beklentisi piyasayı hareketlendirdi. Altın yaklaşık 30 dolarlık bir artışla tekrar 1700 üzerini zorladı fakat ardından gelen satışlar altını haftayı başladığı seviyelere çekti.

USDJPY ise Japonya’da finansal yılın son haftası olması nedeniyle bir miktar düşüş yaşamaya devam etse de Cuma günü ABD piyasalarının açılmasıyla gelen alımlarla parite haftayı başladığı yerin üzerine bitirmeyi başardı. Finansal yılın sona ermesinden sonra USDJPY önümüzde ki haftalar yine alımlarla tırmanışa geçeceğini tahmin ediyoruz.

AUDUSD haftayı hareketli geçiren diğer bir pariteydi. Maliye bakanı Swan’dan gelen AUD aşırı değerli, özel sektör bundan zarar görüyor açıklamaları sonrası piyasalarda RBA önümüzde ki hafta faiz indirebilir söylentisi dolaşmaya başladı. Buna Çin’de devam eden yavaşlamanın getirdiği kaygılar da eklenince AUDUSD haftayı kayıpla kapattı.

EURUSD ise haftayı yükselişle 1.3340 üzerinde kapatmayı başardı. Bu parite için en önemli etken güvenlik duvarı ile ilgili gelen açıklamalardı. Almanya’nın bu konuda daha gevşemesiyle piyasalarda güvenlik duvarının daha önce öngörülen 700 milyar Euro’luk kapasitesinin daha fazla olabileceği beklentileriyle EURUSD haftayı başladığı yerin üzerinde tamamladı.

Dün başlayan Eurogroup toplantısından da güvenlik duvarının 800 milyar Euro olacağına dair resmi ağızdan bir çok açıklama geldi zaten. Yani 800 milyar Euro’dan az olması piyasada olumsuz karşılanabilir artık.

USDTRY için de önemli bir haftaydı. TCMB PPK sonrası faiz kararını açıkladı ve faizler %5.75 seviyesinde sabit tutuldu. Ayrıca TCMB Cuma gününe kadar haftalık miktar bazlı repo ihalesi de açmayınca TRY haftayı değerlenerek geçirdi. USDTRY, haftayı başladığı seviyenin yaklaşık 200 pips altında tamamlayarak beklediğimiz yönü teyit etti bu hafta da..

Kısacası geçtiğimiz haftaya verilerden çok gelen açıklamalar yön verdi. Özellikle Bernanke, güvenlik duvarı ve TCMB PPK açıklamaları piyasalara hareket getirdi. En kritik veri ise beklenenden daha kötü gelen ABD işsizlik başvuruları rakamlarıydı.

Döviz Destek olarak, bu hareketli ve yön bulmakta kararsız haftada da sizlerin yanında olmaya devam ettik ve haftayı sizler için yine fırsata çevirmeyi bildik.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.