Geçtiğimiz Haftaya Genel Bir Bakış

Geçtiğimiz hafta veriler açısından belki de bu ayın en önemli haftasıydı. Üç faiz kararı, FOMC tutanakları ve ABD tarım dışı istihdam verileri geride bıraktığımız hafta geldi. Gelen bu açıklama ve verilerle piyasalarda da önemli dalgalanmalar gördük. Hemen haftanın önemli gelişmelerinin özetini sevgili yatırımcılarımız için geçelim;

Haftanın ilk kritik verisi Salı günü Avustralya’dan geldi. RBA faiz kararını duyurdu ve yazılı bir açıklama yayımladı. RBA faizleri beklentilerin büyük bir bölümüyle paralel olarak %4.25’te sabit tuttu. Fakat kararla birlikte yayımlanan açıklamanın detaylarında önemli mesajlar vardı.

Artık piyasada RBA’nın önümüzde ki ay faizlerde 0.25 baz puan indirime gideceği konusunda beklentiler çok daha ağır basıyor. Tabi ki bu ay sonu gelecek olan enflasyon oranları beklentiden çok yüksek olmazsa. Bu nedenle Avustralya’dan gelecek olan enflasyon verilerini yakından takip etmek de yarar var.

RBA açıklamasına Salı akşamı gelen şahince FOMC tutanakları da eklenince AUDUSD 1.0300 kritik destek seviyesini kırarak haftayı başladığı yerin altında tamamladı.

FOMC tutanakları Salı akşamı saat 21.00’de geldi ve tutanakların verdiği ana mesaj; ‘Büyüme ilerde kötüye gitmediği sürece yeni bir varlık alımı ihtimali çok düşük’. Bu da piyasa tarfından şahince bir ton olarak algılandı ve tabi ki USD’ye büyük bir kaçışa neden oldu. USD bir çok para birimine ve altına karşı değer kazandı hafta boyu.

USD’ye karşı koyabilen tek para birimi ise JPY’di. ABD’den gelen ISM imalat dışı verisinin ve tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin altında kalmasıyla diğer güvenli liman Yen değer kazandı. USDJPY haftayı başladığı yerin yaklaşık 150 pips altında bitirdi.

Hafta boyu USD’ye karşı değer kaybeden para birimleri, Cuma günü tarım dışı istihdam değişimi verisinin beklentilerin çok altında gelmesiyle bir miktar nefes aldı. Fakat haftalık bazda baktığımızda, FOMC tutanaklarının etkisiyle doların Yen dışında ki bütün para birimleri ve altına karşı değerlendiğini görüyoruz.

Önemli bir noktayı hatırlatalım, Cuma günü Paskalya nedeniyle bütün batılı piyasalar tatildeydi ve beklentinin çok atlında gelen tarım dışı istihdam değişimi verisi bu piyasalarda henüz fiyatlanamadı. Bu nedenle Pazar gecesi Asya piyasalarının açılması ve Salı günü de AB ve ABD piyasalarının tatilden geri dönmesiyle USD’nin değer kaybetmeye devam etmesi bekleniyor.

Haftanın diğer iki önemli gelişmesi ise BoE ile ECB faiz kararlarıydı. Her iki merkez bankası da beklentiler çerçevesinde faizleri sabit tuttu. Faiz kararlarından sonra gelen açıklamalardan da sıra dışı bir yorum çıkmayınca bu iki gelişmenin pariteler üzerinde etkisi çok hafif oldu.

Yani haftayı kısaca özetleyecek olursak, FOMC tutanaklarının etkisiyle doların hem altın hem diğer para birimlerine karşı hafta boyu değer kazandığını fakat Yen’e karşı üstün gelemediğini görüyoruz. Tabi ki Cuma günü gelen tarım dışı istihdam değişimi verisinin bir çok piyasada henüz fiyatlanmadığını hatırlatıyoruz.

Döviz Destek olarak geçen hafta yaşanan bu dalgalanmalardan yatırımcılarımız için fırsatlar çıkarmayı yine başardık ve bizi takip edenleri sevindirdik. Sizler de piyasalar için bu zorlu günlerde yön bulmak istiyorsanız üyelerimiz arasına katılmanız yeterli.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.