Geçtiğimiz Haftaya Genel Bir Bakış

Geçtiğimiz haftaya baktığımızda gerek veri gerekse de açıklamalar açısından önemli bir hafta olduğunu görüyoruz.

Özellikle Perşembe günü gelen PMI verileri paritelere önemli hareketler getirdi.

İlk olarak Perşembe gecesi Çin’den flaş imalat PMI verisi geldi ve veri imalatta ki daralmanın beş ay üst üste devam ettiğini gösteriyor. Bu veriyle birlikte emtia para birimlerinden NZD ve AUD’nın önemli kayıplar yaşadığını gördük.

Altın ihracatı için en büyük pazarlardan birini oluşturan Çin’den gelen bu veri Avustralya ve Yeni Zelanda ekonomisi için de olumsuzluğa işaret ediyor. Bu nedenle hem AUD hem NZD haftayı başladığı seviyenin daha altında kapattı.

Altın ise bu verinin ardından düşüşe geçmesine rağmen Cuma gecesi çıkan PBOC munzam karşılıkları indirecek fısıltı ile toparlanmayı bildi ve haftayı 1660 üzerinde kapattı.

Perşembe günü AB’den de PMI verileri geldi ve bütün veriler beklenenden daha düşük gelerek resesyon endişelerinin tekrar artmasına neden oldu ve EURUSD paritesinde satışlar getirdi bu gelişme. Fakat Cuma günü Çin’den gelen munzam karşılık söylentisi risk iştahını canlandırınca EURUSD haftayı yükselişle bitirdi.

Haftanın değer kazanan para birimlerinden bir diğeri de Yen olarak gözümüze çarpıyor. Japonya’da mali yılın sonuna yaklaşılmasıyla, özellikle ihracatçılar dövizlerini Yen’e çeviriyorlar. Bu da JPY’ye olan talebi artırıyor bu dönemlerde ve JPY değer kazanıyor hem EUR hem de USD karşısında.

Geçtiğimiz hafta veriler dışında önemli açıklama ve toplantılar da yapıldı. Bernanke ve Geithner’in toplantısı ve İngiltere 2012 bütçe açıklaması merakla beklenen gelişmelerdi. Fakat her ikisinde de piyasayı etkileyecek, beklentilerin dışında bir durum yaşanmadı.

Kısacası geçtiğimiz haftaya PMI verileri, Japonya’da mali yılın sonuna yaklaşılması ve Çin munzam karşılık fısıltırları damgasını vurdu. Tabi ki bu gelişmeler paritelere hareket getirdi ve Döviz Destek olarak bizler de bu hareketleri siz yatırımcılarımız için fırsata çevirmeyi bildik.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.