Geçtiğimiz Haftaya Genel Bir Bakış

Geçtiğimiz haftanın önemli gelişmelerine şöyle bir bakalım:

FOMC toplantısından sonra yayımlanan açıklama beklenenden biraz daha az gevşek bir tonda olunca USD değer kazandı. EURUSD ve altında satışlar geldi bu açıklamayla. Fakat haftanın son iki işlem günü ABD’den gelen iyi veriler risk iştahını tetikleyince EURUSD toparlandı ve haftayı başladığı noktanın üzerinde tamamladı.

Bununla birlikte diğer riskli para birimleri de son iki gün dolar karşısında verdiklerini almayı başardı. Altın ise aynı ölçüde toplaranamadı ve haftayı başladığı seviyenin yaklaşık 50 dolar altında bitirdi.

Ayrıca BoJ ve SNB faiz kararları açıkladı geçtiğimiz hafta. Her iki banka da faizleri sabit tuttu fakat yine de paritelere hareket getirdi bu gelişmeler. SNB’nin EURCHF tabanını 1.21 çekebileceği beklentisiyle uzun zamandır görülmeyen bir hareketlenme gözlendi EURCHF paritesinde. Açıklama öncesi alımlar gören EURCHF, SNB’nin 1.20 tabanını korumasıyla tekrar satışlar yedi ve her zamanki işlem bandına geri döndü.

Brent de haftanın hareketlilerindendi. Özellikle ABD piyasalarının açılmasıyla Brent’de sert satışlar geldi. Özellikle Perşembe akşamı Reuters’da yayımlanan ABD ve İngiltere stratejik petrol stoklarını kullanıma açacak haberiyle Brent dakikakalar içerisinde 1,5 dolarlık bir değer kaybı yaşadı. Fakat, Brent Cuma günü değer kazanarak hafta boyu verdiklerini bir günde geri almayı bildi ve Cuma gecesini 126.00’nın hemen altında kapattı.

Kısacası önemli ve bol hareketli bir haftayı geride bırakırken, bol fırsatlı bir haftaya giriş yapıyoruz..

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.