Geçtiğimiz Haftaya Bakış (9 Nisan – 13 Nisan)

Geçtiğimiz hafta dünya finans piyasalarını yakından ilgilendiren çok önemli veri ve açıklamalar geldi. Gelen bu açıklama ve verilere bağlı olarak kimi para birimleri yatırımcılarını güldürdü kimileri ise yatırımcılarını hayal kırıklığına uğrattı. Sizler için geçtiğimiz haftanın en önemli gelişmelerini bir toparlayalım hemen;

Kuşkusuz geçtiğimiz haftanın merakla beklenen en kritik verisi Cuma günü gelen Çin büyüme verisiydi. Piyasa beklentisi %8.4 olan Çin 2012 ilk çeyrek büyüme oranı için Perşembe günü önemli bir fısıltı dolaşmaya başladı. Fısıltıya göre Çin büyüme oranı büyük bir sürprizle %9 seviyelerinde gelecekti.

Bu fısıltıyla altın hızlı gelen alımlarla neredeyse 30 dolar yükselerek 1680 seviyelerini test etti. Fakat Çin büyümesi %8.1 olarak açıklanınca altın fısıltıyla aldıklarını Cuma boyunca verdi fakat yine de haftayı başladığı seviyenin 20 dolar üzerinde kapatmayı başardı.

Geçtiğimiz hafta Avrupa’dan çok da önemli veriler gelmedi. Belki de en önemli veri AB sanayi üretimi verisiydi. Perşembe günü gelen sanayi üretimi verisi beklentiden biraz daha yüksek açıklandı fakat piyasanın gözü daha çok İtalya ve İspanya tahvil ihalelerindeydi EURUSD paritesi için.

Her iki ülkenin de ihaleleri başarıyla tamamlanmasına rağmen faizlerde ki aşırı artış olumlu sanayi üretimi verisinin etkisinin pek de uzun sürmesine izin vermedi. Çarşamba ve Perşembe günü yükselerek 1.32 seviyesinin üzerini test eden EURUSD Cuma günü İspanya 10 yıllık tahvil faizlerinin %6 kapılarına dayanması ve CDS’lerin rekor seviyelere ulaşmasına beklentiden daha düşük gelen Çin büyüme verisi de eklenince keskin satışlar yiyerek haftaya başladığı seviyelere geri döndü.

Geçtiğimiz haftayı yükselişle geçiren nadir para biriminden biri de Avustralya dolarıydı. Özellikle Perşembe günü gelen istihdam verilerinin beklentiden oldukça iyi gelmesiyle AUDUSD bir günde neredeyse 150 pips artarak tekar 1.0430 seviyelerini gördü. Her ne kadar Cuma sabahı Çin’den gelen büyüme verisiyle düşüş yaşasa da AUDUSD haftayı başladığı yerin üzerinde bitirdi.

İstihdam verilerinin beklentiden çok daha iyi gelmesiyle piyasalar şimdi RBA’nın faiz indirimine gitmesine biraz daha az sıcak bakıyor. Faiz indirimi konusunda gözler artık yaklaşık on gün sonra gelecek olan enflasyon verilerinde.

USDTRY için de geçtiğimiz hafta oldukça hareketliydi. Paritenin tekrar 1.82 seviyelerine yaklaşmasının ardından TCMB’nin son üç günü istisnai gün ilan etmesiyle risk iştahında yaşanan daralmaya rağmen USDTRY düşerek haftayı 1.79 seviyesinin hemen üzerinde tamamladı.

DövizDestek olarak oldukça hareketli ve yön bulmakta zorlanan bu zorlu haftayı doğru analiz ve tespitlerimizle yatırımcılarımız için fırsata çevirmeyi her zaman ki gibi başardık. DövizDestek geçen hafta her hafta olduğu gibi yine kazandırdı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.