Geçtiğimiz Haftaya Bakış (4 Şubat – 8 Şubat)

ECB, BoE, RBA’dan Para Politikası Kararları ve Dünyanın Her Bölgesinden Gelen Önemli Verilerle Dolu Bir Hafta Geride Kaldı. Tüm Gelişmeler ve Piyasa Üzerindeki Etkilerini Sizler İçin Özetledik.

Geçtiğimiz hafta özeti raporumuzla her Cumartesi olduğu gibi yine sizlerleyiz. ECB, BoE ve RBA’dan faiz kararları, dünyanın dört bir yanında hizmet PMI rakamları ve diğer başka bir çok önemli verinin açıklandığı özellikle Euro paritesinde keskin hareketler gördüğümüz bir haftaydı geride bıraktığımız hafta. Tüm önemli gelişmeleri ve piyasa hareketlerini tekrar hatırlatacağız sizlere.

Haftanın ilk faiz kararı Salı gecesi Avustralya’dan geldi. Avustralya merkez bankası RBA beklendiği gibi faizleri %3 seviyesinde sabit bıraktı fakat RBA beklendiğinden daha gevşek tonda bir para politikası duruşu sergiledi karar metninde. Bu da AUDUSD üzerinde hafta boyu aşağı baskı yarattı.

Perşembe günü de ECB ve İngiltere merkez bankası BoE para politikası kararlarını açıkladılar. Her iki banka da faizlerde ve diğer para politikası araçlarında bir değişikliğe gitmedi. Kararlardan daha çok gözler saat 15.30’daki Draghi basın toplantısında ve saat 11.45’deki bir sonraki BoE başkanı Carney’in İngiltere parlamentosundaki açıklamalarındaydı.

Draghi konuşmasında Euro bölgesi ekonomileri üzerinde aşağı yönlü risklerin devam ettiğine ve 2012 içerisindeki ekonomik zayıflığın 2013’ün büyük bölümüne ne yansıyacağını belirtti. Son zamanlarda hızla yükselen Euro kur seviyeleri ile ilgili gelen sorulara ise Euro’nun değer kazanması güvenin tekrar geri döndüğünü gösteriyor fakat enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskı yaratıyor dedi. Draghi’nin bir buçuk saatlik konuşması sırasında çok sert Euro satışları yaşandı.

İngiltere merkez bankası BoE’nin Haziran ayında başkanlık koltuğuna oturacak olan Carney ise açıklamarıyla GBP’ye hayat verdi. Daha önce Davos’ta yaptığı açıklamalarla BoE’nin başına geçmesiyle birlikte şu ankinden daha gevşek bir politika izleyeceği izlenimini veren Carney, Perşembe günkü konuşmasında piyasanın beklediği kadar gevşek bir duruş sinyali vermedi ve keskin GBP alışları geldi.

Euro bölgesi ile ilgili politik gerginliklerin piyasa üzerinde olumsuz bir etki yarratığı bir haftayı geride bıraktık. İspanya başbakanı Rajoy ile ilgili yolsuzluk iddiaları ve İtalya seçim anketlerinde Berlusconi’nin Bersani ile arasındaki farkı giderek kapatması Euro üzerinde Draghi konuşmasının dışında baskı yaratan diğer gelişmelerdi.  Ayrıca Fransa cumhurbaşkanı Hollande’nin son zamanlarda Euro’da yaşanan büyük hareketleri kastederek Euro ile ilgili ortak bir kur politikası olmamasını ve bu tür aşırı hareketleri dengeleyecek bir mekanizma olmamasını eleştirmesi Euro için diğer bir olumsuz politik gelişme oldu.

Japonya’da ise Abenomi fırtınası geçtiğimiz hafta da esmeye devam etti. Başbakan Abe’nin merkez bankası üzerinde gevşeme yönlü baskısı geride bıraktığımız hafta meyvelerini vermeye başladı. Göreli daha sıkı bir para politikası duruşu sergilemesi yüzüden eleştirilen BoJ başkanı Shirakawa görevi daha önce belirlenenden 20 gün daha erken bırakacağını açıkladı. Yani Abe’nin istediği aşırı gevşek para politikasına geçiş 20 gün daha erken başlayacak. Shirakawa’dan daha erken ayrılıyorum açıklamasının gelmesiyle JPY yine keskin bir düşüş yaşadı diğer paritelere karşı.

Geride bıraktığımız haftanın ekonomik takviminde her bölgeden kritik veriler vardı. İlk olarak Asya’dan başlayalım.

Çin’den  ticaret dengesi, enflasyon ve kredi verileri hep piyasa için olumlu seviyelerde geldi.  Özellikle güçlü ticaret dengesi rakamları AUDUSD ve NZDUSD satışlarının hızını kesti diyebiliriz. Ticaret dengesi rakamlarına göre geride bıraktığımız ay hem ithalat hem ihracat beklenenden çok daha fazla büyüdü.

Japonya’dan da çok kritik cari denge verisi geldi Cuma günü. Rakamlar beklenenden daha kötüydü ve gelen veriye göre Japonya son otuz yılda ikinci kez cari açık verdi. Yine Japonya’dan gelen çekirdek makine siparişleri ise %2.8 ile beklentiden daha iyiydi. Fakat Japonya’dan gelen verilerden çok Abenomi’nin etkilerini görüyoruz son zamanlarda JPY pariteleri üzerinde.

Avustralya’dan gelen veriler ise ekonomi ile ilgili net bir tablo çizmedi. İnşaat izinleri ve perakende satışlar gibi iç talebin durumu ile ilgili gösterge olarak görülen veriler beklenti altı kalırken ticaret dengesi ve istihdam rakamları beklenenden daha iyiydi. Veriler karışık bir tablo çizince net bir etki de yaratmadılar AUDUSD üzerinde.

Geride bıraktığımız hafta ABD’den ISM hizmet PMI gibi çok kritik bir verinin geldiğini görüyoruz. Fakat veri 55.2 ile beklentide geldiği için piyasa üzerinde pek bir etki yaratmadı. Haftalık işsizlik başvuruları 366 bin ile beklentiden hafif kötü gelirken ticaret dengesi beklentiden daha iyi geldi fakat iyi ticaret verisinin altında düşük ithalat rakamları yattığı için piyasa tarafından çok da olumlu karşılanmadı.

Avrupa’ya baktığımızda Euro bölgesinden çok önemli bir veri gelmediğini görüyoruz. Salı günü gelen final hizmet PMI 48.6 ile beklenti gelirken aynı gün açıklanan perakende satışlar beklentinin biraz altında kaldı. Almanya’dan gelen sanayi üretimi ve fabrika siparişleri rakamları da beklentiler çerçevesinde geldi.

İngiltere’den bu ay gelebilecek en önemli verilerin büyük bölümü geride bıraktığımız hafta açıklandı diyebiliriz. Pazartesi günü açıklanan inşaat PMI 48.7 ile beklenti altı gelirken Salı günü gelen hizmet PMI 51.5 ile Perşembe günü gelen sanayi ve imalat üretimi rakamları da %1.1 ve %1.6 ile beklenti üzeri geldi. Önceki hafta gelen imalat PMI da 50.8 ile beklentide gelmişti. Yani bu rakamlara göre Ocak ayında İngiltere’de inşaat sektörü dışındaki sektörlerde işler çok da fena gitmemiş.

Geçtiğimiz haftanın önemli veri ve gelişmelerini böylece hatırlamış olduk. Şimdi piyasa bunlaran nasıl etkilenmiş inceleyelim.

EURUSD, İspanya ve İtalya kaynaklı politik gerginlikler nedeniyle zaten baskı altındaydı. Draghi’nin Perşembe günkü konuşması ise satıcıların bu gerginlikleri fiyatlaması için çok iyi bir fırsat oldu ve parite haftalık bazda 300 pipse yakın bir düşüş kaydedip hafta kapanışını 1.3363 seviyesinde yaptı.

GBPUSD, haftaya satıcılı başladı ve Salı günü 1.5628 ile son 5 ay dibini gördü. Fakat iyi gelen üretim verilerinin ve özellikle Carney’den gelen beklenenden daha az gevşek para politikası duruşu nedeniyle haftanın ilk iki günü verdiklerinden fazlasını geri aldı ve haftalık bazda 100 pipsten fazla bir tırmanış yaşadı. Cuma gecesini ise 1.5796 seviyesinde kapattı GBPUSD.

USDJPY ise haftaya alıcılı başladı ve Shirakawa’nın görevini erken bırakacağını açıklamasının etkisiyle iki buçuk sene sonra ilk kez 94.00 seviyesini gördü fakat özellikle Cuma günü gelen kar alışına bağlı düşüş nedeniyle haftaya başladığı seviyelere, 92.70 bölgesine, geri döndü ve haftalık bazda ne kazandırdı ne kaybettirdi.

AUDUSD, merkez bankası RBA’nın Salı geceki para politikası kararları açıklamasında beklenenden daha gevşek bir duruş takınması nedeniyle son 3.5 ayın dibine kadar geriledi. Fakat iyi istihdam verileri ve Çin’den gelen iyi dış ticaret verilerinin etkisiyle biraz da olsa toparlanmayı başardı. Yine de AUDUSD haftalık bazda 100 pipsten fazla bir düşüş yaşadı ve Cuma gecesini 1.0316 seviyesinde kapattı.

ALTIN 1695 – 1645 bandından geçtiğimiz hafta da çıkmadı. Zaten bu banttan çıkmasına neden olacak bir gelişme de yaşandı diyemeyiz. FOMC’nin en gevşek tondaki üyelerinden biri olarak bilinen Evans’ın varlık alımları işsizlik oranı %7 bölgesine geldiği zaman da durdurulabilir demesi belki de geride bıraktığımız haftanın ALTIN ile ilgili en önemli gelişmesiydi. Bu açıklamayla ALTIN bir miktar kan kaybettese de 1660 bölgesinden yine alıcı buldu ve haftayı 1666 seviyesinde, haftaya başladığı seviyelerde kapattı.

USDTRY için Türkiye’den önemli veriler geldi geride bıraktığımız hafta. Pazartesi günü TÜFE hem yıllık hem aylık bazda beklentinin daha üzerinde gelirken Cuma günü sanayi üretimi %3.8 düşüşle beklentiden çok daha kötü geldi. Fakat TRY daha çok global piyasada risk iştahındaki daralma nedeniyle değer kaybetti ve USDTRY son bir yılın en düşük seviyelerinden başladığı haftada 210 pipse yakın tırmandı ve haftayı 1.77’nin biraz üzerinde kapattı.

Geçtiğimiz haftanın en kötüsü kuşkusuz Euro oldu. Hem politik gerginlikler hem Draghi’nin pek parlak konuşmaması çok sert Euro satışları getirdi ve EURUSD haftalık bazda 300 pipse yakın düştü. Haftanın en iyisi ise iyi gelen veriler ve Carney’den gelen beklenenden daha az gevşek tondaki açıklamalarla kendine gelen GBPUSD oldu.

DövizDestek faiz kararları ve önemli verilerle dolu bir haftayı daha başarıyla geride bıraktı. Analizlerimiz, raporlarımız ve yayınımızla üyelerimizi bu çok önemli haftada da yalnız bırakmadık.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.