Geçtiğimiz Haftaya Bakış (30 Nisan – 04 Mayıs)

Mayıs ayının ilk haftası belki de bu ayın en önemli haftasıydı. Mayıs’ın geri kalanına yön verecek çok önemli gelişmeler yaşandı.

Bu gelişmelerden en önemlisi Cuma günü ABD’den gelen tarım dışı istihdam değişimi ve işsizlik verileriydi.

Tarım dışı istihdam büyük hayal kırıklığı yaratarak hem beklentilerden hem de geçtiğimiz aydan daha düşük geldi. Fakat geçtiğimiz ayki rakama 30 binlik yukarı yönlü bir revize yapılması ve işsizlik oranın beklenenden daha düşük gelmesi USD’nin çok büyük değer kaybı yaşamasını önledi.

Hafta boyu Avrupa’dan gelen final hizmet ve imalat PMI rakamları da resesyon endişelerini iyice artırınca EURUSD geçtiğimiz haftayı büyük değer kaybı yaşayarak geçirdi. Özellikle İtalya’dan gelen PMI verilerinin ve Almanya’dan gelen işsizlik rakamlarının beklentiden çok daha kötü gelmesi EURUSD üzerinde ki aşağı yönlü baskıyı daha da artırdı.

Bu nedenle beklenenden çok daha düşük gelen ABD tarım dışı verisine rağmen EURUSD paritesinde geçtiğimiz hafta sert satışlar gördük. Haftayı 1.3230 üzerinde açan EURUSD Cuma gecesi kapanışta 1.3080 seviyelerine kadar geriledi.

ECB’nin faizleri %1’de sabit tutması ve Draghi’nin faiz indirimi veyayeni bir LTRO için şimdilik yeşil sinyal vermemesi bile EUR’da ki değer kaybınınönüne geçemedi.

Geçtiğimiz haftanın diğer bir faiz kararı açıklaması Salı sabahı Avustralya’dan geldi. RBA geçtiğimiz ay ki raporumuzu doğruladı ve faizleri indirdi. Fakat beklenti 25 baz puan indirimken RBA 50 baz puan kesinti ile faiz oranını %3.75 seviyesine çekti.

Bu da AUDUSD’yi haftanın en çok düşüş yaşayan paritesi yaptı. Haftaya 1.0450 üzerinde giren AUDUSD yaklaşık 300 pipslik bir düşüşle Cuma gecesini 1.0175 seviyelerinde kapattı.

Geçtiğimiz hafta içeride de önemli gelişmeler yaşandı. Perşembe günü açıklanan TÜFE beklentiden daha yüksek gelince TCMB hemen müdahale etti ve Cuma gününü istisnai ilan etti. Böylece hafta başında 1.7510-1.7660 bandına sıkışmış olan USDTRY tekrar yönünü aşağı çevirdi. EURTRY ise 200 pipslik bir düşüşle üç ay aradan sonra haftayı 2.300 altında kapattı.

Japonya’da üç gün piyasaların tatilde olması nedeniyle önemli bir veri veya açıklama gelmedi geçen ahafta. Fakat hem AB hem de ABD’den gelen zayıf veriler risk iştahını daraltınca JPY diğer para birimlerine karşı değerlenerek geçirdi haftayı.

Çin’den gelen resmi imalat PMI ve HSBC final imalat PMI rakamaları ise şimdilik sert iniş endişelerini bir miktar dindirmiş gibi görünüyor. Resmi PMI beklenti seviyelerinde, HSBC final imalat PMI ise flaş PMI’dan biraz daha yukarıda gelerek sert iniş tartışmalarını bir süreliğine rafa kaldırdı.

Son olarak Kanada’dan gelen büyüme verisine değinelim. Pazartesi gelen aylık büyüme verisi beklentiden çok daha kötü geldi. Uzmanlar %0.2 büyüme beklerken gelen veri ekonomide %0.2 daralmaya işaret ediyor.

Buna Cuma günü ABD’den gelen kötü tarım dışı verisinin risk iştahını azaltması eklenince, USDCAD haftayı başladığı yerin 150 pips üzerinde tamamladı. Artık piyasada düşük büyüme verisinin faiz artırımı düşünen nadir merkez banklarından olan BoC’un kararını nasıl etikleyeceği tartışılıyor.

Özetleyecek olursak; geçtiğimiz hafta AB ve ABD’den gelen veriler piyasada büyük hayal kırıklığı yarattı. Bu da risk iştahını olumsuz etkiledi ve bir çok riskli para birimi haftayı değer kaybederek geçirdi. Güvenli limanlar JPY ve USD genel olarak değerlendi. TRY ise TCMB’nin açıklama ve hamleleriyle diğer riskli para birimlerinden pozitif ayrıştı.

DövizDestek ekibi olarak bizler de piyasayı etkileyen her gelişme ve olayı yakından takip ederek üyelerimizin bu çalkantılı haftada yön bulmalarına yardımcı olduk. Geçtiğimiz hafta da bizi takip edenlerin yüzünü güldürmeyi başardık.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.