Geçtiğimiz Haftaya Bakış, 30 Aralık – 03 Ocak

Yeni yıl nedeniyle Salı günü yarım gün, Çarşamba günü ise tam gün tatildeydi piyasalar. Genel olarak ABD’den gelen…

Yeni yıl nedeniyle Salı günü yarım gün, Çarşamba günü ise tam gün tatildeydi piyasalar. Genel olarak ABD’den gelen verilerin ön plana çıktığı bir haftaydı geride bıraktığımız hafta.

ABD’den beklemede olan konut satışları, Chicago PMI ve işsizlik başvuruları beklentiden daha kötü gelirken tüketici güven endeksi beklentiden daha iyi, ISM imalat PMI beklentide geldi. Ayrıca Cuma günü piyasaya kapanışına doğru Fed başkanı Bernanke bir konuşma yaptı. Bernanke önümüzdeki süreçte büyümenin beklenenden daha iyi olabileceğine dikkat çekerek toparlanmanın hala tamamlanmadığına vurgu yaptı. Fed başkanı ayrıca varlık alımlarında azaltım gevşek para politikası duruşundan çıkış anlamına gelmiyor dedi.

Euro Bölgesi’nden ise Perşembe günü gelen ve beklentiden daha iyi İspanya ve İtalya imalat PMI rakamları ile Cuma günü gelen beklentide M3 para arzı ve beklenti altı özel sektör krediler verileri dikkat çekiyor. Ayrıca Euro Bölgesi genel final imalat PMI’nin beklentide geldiğini hatırlatalım. 1 Ocak 2014 Euro açısından tarihi bir gündü. Litvanya yeni yılla birlikte Euro’ya geçerek para birimi olarak Euro kullanan on sekizinci ülke oldu.

İngiltere’den de önemli PMI verileri açıklandı. İmalat PMI beklentiden daha kötü gelirken, inşaat PMI beklentideydi. Ayrıca Cuma günü gelen net bireysel krediler verisi beklenti altı kaldı.

Asya’ya baktığımızda Japonya’nın hafta boyu tatilde olduğunu görüyoruz. Çin’den ise hem resmi imalat PMI hem HSBC final imalat PMI beklentide açıklandı. Cuma gecesi açıklanan Çin hizmetler PMI ise önceki aya göre daha düşüktü.

Türkiye’de ise siyasi gerginliğe bir çözüm gelmedi. Her ne kadar piyasa gerginliğin yarattığı ilk şok dalgasını atlatsa da hem BIST hem TRY üzerindeki baskı devam etti. USDTRY haftanın ilk günlerindeki gevşeme sonrası gelen ralli ile tarihi zirveyi tazeledi. Bu arada geçtiğimiz hafta açıklanan Türkiye ticaret açığının beklentiden daha düşük, enflasyon verilerinin ise beklentiden daha yüksek geldiğini hatırlatalım.

EURUSD 2014’e negatif bir başlangıç yaptı. Son 4 haftanın en düşük seviyelerine kadar gerileyen parite haftayı 1.3580 seviyelerinde haftalık bazda 170 pipse yakın ekside kapattı.

GBPUSD de yeni yıla satışlarla başladı. Kötü imalat PMI verisiyle hız kazanan düşüşle GBPUSD 1.64 altına kadar geriledi ve Cuma gününü 1.6410 seviyelerinde kapattı. Haftalık bazda ise 70 pips düştü parite.

USDJPY yeni yıl ile birlikte gelen kar alımlarıyla geçtiğimiz hafta aldıklarının büyük bölümünü geri verdi. Cuma günü bir miktar toparlanan USDJPY haftalık bazda 30 pips düştü ve haftayı 104.80 seviyelerinde kapattı.

ALTIN geçtiğimiz hafta son 5 ayın dibini tazeledikten sonra gelen toparlanma ile son 2 haftanın en yüksek seviyelerini gördü. Haftayı 1237 bölgesinde kapatan değerli metal, haftalık bazda 23 USD (230 pips) arttı.

USDTRY haftanın ilk iki günü gelen gevşeme ile 2.1120 bölgesine kadar geriledi fakat bu gevşemeyi alış fırsatı olarak gören yatırımcılar USDTRY’yi yeni tarihi zirveye taşıdı. Haftalık bazda 230 pips artan USDTRY Cuma gecesini 2.1750 bölgesinde kapattı.

DövizDestek olarak yeni yıla iyi bir başlangıç yaparak üyelerimize rapor/analiz, anlık haber ve sinyallerle doğru ve tam destek verdik geçtiğimiz hafta.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.