Geçtiğimiz Haftaya Bakış

Ağustos’un ve yazın son haftasında yaşanan önemli gelişmeleri ve piyasa üzerindeki etkilerini…

Ağustos’un ve yazın son haftasında yaşanan önemli gelişmeleri ve piyasa üzerindeki etkilerini tekrar hatırlamak amacıyla sizlerleyiz. 

İngiltere bankalarının tatilde olduğu haftanın ilk günün en önemli gelişmesi ABD’den gelen dayanıklı mal siparişleri verisiydi. Çekirdek dayanıklı mal siparişleri  %0.6, manşet dayanıklı mal siparişleri ise %7.3 düşerek beklenti altı kaldılar. Pazartesi gününün diğer bir önemli verisi de gece Yeni Zelanda’dan gelen ve 0.774 milyar ile beklentiden daha kötü olan ticaret açığı verisiydi. Yeni Zelanda verisi NZD üzerinde büyük bir etki yaratmazken, ABD verisinin USD üzerindeki etkisi de kalıcı olmadı.

Salı günü Türkiye’de tüm dikkatler TCMB başkanı Başçı’nın sabah yaptığı açıklamalardaydı. Piyasa Başçı’dan faiz artışı sinyali beklerken, TCMB başkanı döviz rezervlerini kullanarak kurdaki yükselişin önüne geçeceklerini açıkladı. Oldukça samimi bir tonda konuşan Başçı ‘bana güvenin kazanın, TRY’yi aslanlar gibi savunacağız, doların belini kıracağız’ söylemlerinde bulundu. Piyasa beklediği faiz artışı mesajını göremeyince çareyi USD almakta buldu ve USDTRY bir kaç saat içinde yüzlerce pips yükselerek 2.07 üzerine kadar tırmandı.

Günün diğer önemli verilerine baktığımızda Almanya ve ABD’den gelen verilerin ön plana çıktığını görüyoruz. Almanya Ifo iş dünyası güven endeksi 107.5 ile beklentiden daha iyi gelirken, ABD’den S&P/CS konut fiyat endeksi (%12.1), Richmond imalat endeksi (14) ve CB tüketici güven endeksi (81.5) verileri hep beklentiden daha iyiydi.

Çarşamba günü dikkatler bu kez diğer bir merkez bankası başkanı, BoE başkanı Carney’den gelecek olan açıklamalardaydı. Son haftalarda İngiltere faizlerindeki artış ve GBP’nin aşırı değer kazanmasına karşı Carney’den gevşek tonda açıklamalar bekleniyordu fakat BoE başkanı konuşmasında bu konuda herhangi bir rahatsızlık işareti vermedi ve yeni bir şey söylemedi. Bu da yeni GBP alışları getirdi.

Carney konuşması dışında günün diğer önemli gelişmelerine baktığımızda Euro Bölgesi’nden gelen para arzı (%2.2) ve özel sektör kredileri (%-1.9) ile ABD’den gelen ve %-1.3 ile beklenti altı kalan beklemede olan konut satışları verileri dikkat çekiyor.

Geride bıraktığımız haftanın veriler açısından en önemli günü Perşembe’ydi diyebiliriz. Gece Japonya’dan perakende satışlar %-0.3 ile beklenti altı, Avustralya’dan çeyreklik özel sektör sermaye harcamaları %4 ile beklenti üzeri ve Yeni Zelanda’dan ANZ iş dünyası güven endeksi 48.1 ile önceki aya göre daha kötü geldi.

Avrupa seansında Almanya’dan gelen istihdam verileri ön plandaydı. İşsizlik oranı %6.9 ile beklentide gelirken, işsizlik değişimi 7 bin ile beklentiden daha kötüydü. Öğleden sonra ise ABD’den çok önemli veriler açıklandı.

Piyasa ABD ikinci çeyrek büyümesinin %1.7’den %2.2’e revize edilmesini beklerken %2.5’e revize edildi. Haftalık işsizlik başvuruları ise 331 bin ile beklentide açıklandı. İyi büyüme verisi anlık olarak USD alışları getirse de ekonomi ile ilgili güncel bir veri olmadığı için dolar üzerinde kalıcı bir etki bırakmadı.

Haftanın son günü de ekonomik takvim oldukça yoğundu. Gece Japonya’dan hanehalkı harcamaları (%0.1), ulusal çekirdek TÜFE (%0.7), öncü sanayi üretimi (%3.2) ve işsizlik oranı (%3.8) gibi önemli veriler açıklandı.

Avrupa seansında da kritik veriler açıklandı. Almanya perakende satışlar %-1.4, İngiltere net bireysel krediler 1.3 milyar, Euro Bölgesi flaş TÜFE ise %1.3 ile beklentiden daha kötü gelirken, Euro Bölgesi %12.1 ile beklentideydi. İtalya işsizlik oranı ise %12 ile beklentiden daha iyi açıklandı.

Öğleden sonra ABD ve Kanada’dan gelen veriler dikkat çekti. Kanada aylık büyüme %-0.5 ile beklentiden daha kötü gelirken, ABD’den de bireysel harcamalar, bireysel gelirler ve çekirdek tüketici harcamaları fiyat endeksi verilerinin hepsi %0.1 ile beklentiden kötüydü. Ayrıca Chicago PMI 53.0 ile beklentide, revize Michigan tüketici güven endeksi ise 82.1 ile beklentiden daha iyi geldi.

Geride bıraktığımız haftanın ilk yarısında Hindistan, Endonezya, Brezilya ve Türkiye gibi cari açık ile başı dertte olan gelişmekte olan ülke borsaları ve para birimleri büyük baskı altındaydı. Haftanın son günleri ise sert satışlar sonrası gelen kar alımlarıyla bir rahatlama yaşandı bu ülkelerde.

Suriye gerginliği geçtiğimiz haftanın merakla takip edilen diğer bir önemli gelişmesiydi. Geniş çaplı bir operasyon beklentileri piyasada güvenli limanlara talep yaratırken daha sonra yetkililerden gelen açıklamalarda müdahalenin daha kısa süreli ve küçük ölçekte olacağının anlaşılmasıyla petrol ile birlikte ALTIN, USD, JPY gibi güvenli limanlarda gevşeme yaşandı.

EURUSD haftanın ilk günleri 1.34 direncini zorladıktan sonra gelen kar alımları ve Asya merkez bankalarının rezerv ayarlamaları nedeniyle EURUSD satmaları ile 1.3170’lere kadar geriledi. EURUSD haftayı 1.3220 bölgesinde haftalık bazda 160 pipsten fazla bir düşüş ile kapattı.

GBPUSD, Carney’den gevşek tonda açıklamalar gelebileceği beklentileriyle satışlar yedi ve 1.5420 bölgesine kadar çekildi. Fakat Carney’den beklenen ‘güvercince’ açıklamalar gelmeyince de  1.5550 seviyelerine kadar sıçradı. Haftayı 1.55 seviyesinin hemen altında kapatan GBPUSD haftalık bazda 70 pipse yakın bir düşüş kaydetti.

USDJPY, Suriye gerginliğinin güvenli liman JPY talebini artırması nedeniyle haftanın ilk günleri satışlar yiyerek 97.00 altına kadar geriledi. Sonrasında ise gerginliğin boyutunun azalması ve ABD’den gelen iyi büyüme verisinin etkisiyle verdiklerinin büyük bölümünü geri aldı ve haftayı 40 pipslik bir kayıp ile 98.10 bölgesinde kapattı.

Beklentiden daha iyi gelen özel sektör sermaye harcamaları rakamlarına rağmen AUDUSD, Suriye krizinin de etkisiyle baskı altında bir haftayı geride bıraktı. Cuma gecesini 0.89 bölgesinde kapatan AUDUSD haftalık bazda 130 pips düştü.

ALTIN, Suriye gerginliğinin yarattı güvenli liman ihtiyacından da yararlanarak 1430 üzerine kadar tırmanarak son 3 ayın zirvesini tazeledi. Fakat Suriye’de tahmin edildiği kadar büyüklükte bir operasyon olmayacağının anlaşılması üzerine gelen kar alımlarıyla 1390’lara geriledi tekrar. Haftayı 1390 bölgesinde kapatan ALTIN, yatay bir hafta geçirdi.

Önceki hafta olduğu gibi geçtiğimiz hafta da TRY çok büyük kan kaybı yaşadı. Kritik 2.00 seviyesini aşan USDTRY, Başçı’dan da faiz artırımı sinyali gelmeyince 2.07 üzerine kadar tırmandı. Haftalık bazda 550 pipse yakın bir artış kaydeden USDTRY, Cuma gecesini 2.0350 bölgesinde kapattı.

Haftanın en iyisi önceki hafta olduğu gibi büyük bir ralli yaparak 500 pipsten fazla yükselen USDTRY oldu. Haftanın en kötüsü ise 1.34 bölgesinde gelen kar alımları ve Asya merkez bankalarından gelen fiziksel satışlarla 160 pips kaybeden EURUSD’ydi.

DövizDestek resmi tatil olan Cuma günü de dahil üyelerini anlık haber, analiz ve yorumlarıyla desteksiz bırakmadı. Siz de DövizDestek’e katılın ve bu zorlu piyasa koşullarında desteksiz kalmayın.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.