Geçtiğimiz Haftaya Bakış (25 Şubat – 1 Mart)

Geçtiğimiz Hafta Yaşanan Tüm Kritik Gelişmeler ve Bu Gelişmelerin Piyasa Üzerindeki Etkileri Bu Raporumuzda.

Bir hafta özeti raporumuzla daha silerleyiz. Geçtiğimiz haftanın önemli gelişmelerini ve bu gelişmelerin piyasayı nasıl etkilediğini hatırlayacağız bu raporumuzda. Genel olarak baktığımızda İtalya seçimleri ve büyüme ile PMI verilerinin damga vurduğu bir hafta geçirdiğimizi görüyoruz.

Piyasa haftaya İtalya seçimleri şokuyla başladı. Pazar ve Pazartesi devam eden oy verme işlemi sonrası Pazartesi saat 16.00’da seçim sonuçları yavaş yavaş belli olmaya başladı. İlk gelen sonuçlar piyasanın istediği yönde bir koalisyonun kurulabileceğine işaret ederken akşam netlik kazanan sonuçlara göre ne Temsilciler Meclisi’nde ne de Senato’da piyasanın istediği Bersani ve Monti koalisyonu münkün görünmüyordu. Piyasanın tepkisi de negatif ve çok sert oldu seçim sonuçlarına.

Salı günü Fed başkanı Bernanke para politikası ve ekonomik durum ile ilgili sorulara cevap vermek için Washington’da Senato Bankacılık Komitesi karşısına çıktı. Pazartesi günü İtalya seçimleriyle yaşanan büyük şok sonrası Bernanke’nin piyasaya tekrar umut vermesi bekleniyordu ve Bernanke de bunu yaptı. Genel olarak varlık alım programını savunan Bernanke, varlık alımlarının getirisi götürüsünden çok daha fazla, istihdam piyasayı hala zayıf ve önemli bir toparlanma yaşanana kadar varlık alımları devam edecek dedi.

Senato Bankacılık Komistesi’ndeki konuşmasına Çarşamba günü de devam eden Bernanke bir önceki gün söylediklerinden çok farklı bir noktaya temas etmedi. Çarşamba akşamı ECB başkanı Draghi de Almanya’da bir konfenrasta konuşma yaptı. Konuşmasında piyasaya hareket getirecek sürpriz bir şey söylemeyen Draghi, piyasalarda toparlanma görünse de Euro bölgesi hala zayıf, standart dışı önlemlerden çıkışı konuşmak için çok erken dedi.

Geride bıraktığımız haftanın bir diğer önemli gelişmesi ise 1 Mart itibariyle ABD’de otomatik harcamaların devreye girmeye başlaması oldu. Cumhuriyetçiler ve Demokratlar görüşmelerde bir anlaşma sağlayamayınca Eylül ayına kadar 85 milyarı bulan ve büyük bölümü savunma harcamalarını içeren harcama kesintileri kademeli olarak devreye girecek. Piyasanın zaten beklediği bir gelişme olması ve harcama kesintilerinin kademeli olarak devreye girecek olması nedeniyle ilk anda çok fazla etilenmedi piyasalar bu gelişmeden.

Fed başkanı Bernanke geçtiğimiz hafta üç kez konuşma yaptı. Üçüncü konuşması Cumartesi gecesi San Francisco’daydı. Fed Araştırma Konferansı’ndan konuşma yapan Bernanke, varlık alımlarının erken sonlandırılmasının yaratacağı risklere dikkat çekti ve faiz oranları sonsuza dek düşük seviyelerde kalmayacak dedi.

En önemli gelişmeleri böyle özetledikten sonra şimdi geçtiğimiz hafta açıklanan önemli verilerini hatırlayalım.

Haftaya Çin’den gelen HSBC flaş imalat PMI rakamlarıyla başladık. 50.4 ile beklenti altı ve son 4 ayın en düşük seviyesinde gelen HSBC flaş imalat PMI rakamlarını Cuma günü Çin’den gelen resmi imalat PMI rakamları izledi. HSBC verisi gibi resmi PMI rakamları da beklenti altı kaldı.

ABD’den de bolca kritik veri açıklandı. Perşembe günü gelen 2012 dördüncü çeyrek büyüme rakamları dışında hep beklentiden daha iyi veriler geldi ABD’den. Salı günü gelen tüketici güveni ile birinci el konut satışları, Çarşamba günü gelen dayanıklı mal siparişleri ile beklemede olan konut satışları, Perşembe günü gelen haftalık işsizlik başvuruları ve Cuma gelen ISM imalat PMI gibi çok kritik verilerin hepsi beklentiden daha iyiydi. Perşembe günü gelen dördüncü çeyrek büyüme ise %0.1 ile beklentiden daha kötüydü.

Euro bölgesinden gelen veriler ise genel olarak beklentilerden daha zayıftı diyebiliriz. Perşembe günü gelen Almanya işsizlik oranı beklenmedik şekilde %6.9’a yükselirken, Cuma günü gelen Euro bölgesi işsizlik oranı da %11.9 ile beklentiden daha kötü ve tüm zamanların rekor yüksek seviyesinde açıklandı. Perşembe ve Cuma günü gelen TÜFE verileri de yine beklentiden daha kötüydü.

Piyasa üzerinde en sert etki yaratan veriler İngiltere’den geldi geride bıraktığımız hafta. 2012 dördüncü çeyrek büyüme %-0.3 ile beklentide gelirken, Cuma günü gelen imalat PMI 47.9 ile beklentiden çok daha kötü geldi ve GBP’nin resmen çökmesine neden oldu. GBPUSD bu sert satışlarla 31 ay sonra ilk kez 1.50 altını gördü.

Japonya’dan da bolca veri vardı. Çarşamba günü perakende satışlar beklenti üzeri, Perşembe ve Cuma günleri gelen öncü sanayi üretimi ve sermaye harcamaları ise beklentiden daha kötü geldi. Yine Cuma günü gelen TÜFE verileri ise beklentide geldi ve deflasyonun devam ettiğini gösteriyor gelen veriler.

Diğer kritik verilere baktığımızda Avustralya’dan çeyreklik sermaye harcamaları rakamlarının beklenti altı kaldığını fakat 2013 ve 2014 beklentilerinin yükseldiğini görüyoruz. Yeni Zelanda’dan gelen ANZ tüketici güven endeksi ise büyük bir sıçramayla 39.4’e çıktı. Cuma günü ise Kanada’dan aylık büyüme rakamları geldi ve %-0.2 ile beklentide açıklandı.

EURUSD, İtalya seçimlerinin yarattığı deprem ve Euro bölgesinden gelen kötü verilerin etkisiyle keskin satışlar yedi ve 1.30 altına gerileyerek 2013 dibini gördü. Cuma gecesini 1.30’ün biraz üzerinde kapatmayı başaran parite haftalık bazda 200 pipse yakın bir düşüş yaşadı.

GBPUSD, haftanın ilk dört günü 1.52 – 1.51 arasında yatay bir hareket izlerken Cuma günü gelen çok kötü imalat PMI rakamlarıyla bir saatte 150 pipsten fazla düşüş yaşadı ve 2010 Temmuz’dan sonra ilk kez 1.50 altına geriledi. GBPUSD haftayı 1.5035 seviyesinde haftalık bazda 40 pipslik bir düşüşle kapattı.

AUDUSD, hem Çin’den gelen kötü PMI rakamları hem de Avustralya’dan gelen kötü sermaye verilerinin gölgesinde bir hafta geçirdi ve 4 ay sonra ilk kez 1.02 altına geriledi. Cuma gecesini 1.02’nin hemen üzerinde kapatan AUDUSD haftalık bazda 100 pipse yakın bir kayıp yaşadı.

USDJPY, İtalya seçim sonuçlarının ardından piyasanın güvenli liman arayışı paniğinde keskin bir düşüş yaşadı ve 4 hafta sonra ilk kez 91.00 seviyesinin altına indi. Haftanın geri kalanın da ise ABD’den gelen iyi verilerin de etkisiyle verdiklerinin büyük bölümünü geri aldı ve haftayı 93.58 seviyesinde kapattı. USDJPY haftalık bazda 70 pipse yakın bir düşüş kaydetti.

ALTIN, Salı günü Bernanke’nin varlık alımı programına sahip çıkmasıyla 1620 seviyesine kadar tırmandı fakat sonrasında ABD’den gelen iyi verilerin yarattığı baskıyla aldıklarının tamamını geri verdi ve Cuma kapanışta haftaya başladığı seviyelere kadar geriledi. ALTIN kapanışı 1575 seviyesinde yaptı ve haftalık bazda çok küçük bir düşüş yaşadı.

USDTRY, İtalya seçim sonuçları nedeniyle risk iştahının daralması üzerine 1.8150 seviyelerine kadar tırmandı ve son 4 ay zirvesini gördü. Perşembe günü gelen beklentinin hafif üzerindeki dış ticaret açığı ve Cuma günü TCMB başkanı Başçı’dan gelen TRY için olumlu açıklamalar USDTRY’yi pek etkilemedi. Cuma gününü 1.7970 seviyelerinde kapatan USDTRY haftalık bazda yataydı.

Haftanın en kötüsü İtalya depremiyle sarsılan ve 200 pipse yakın düşen EURUSD oldu. GBPUSD, AUDUSD ve USDJPY gibi temel majörler de satıcılı bir hafta geçirdiler. Bu nedenle haftanın en iyisi olarak başka bir majör parite, USDCHF dikkak çekiyor. ABD’den gelen iyi verilerin etkisiyle pek dikkat çekmeden yavaş yavaş hafta boyu 130 pipsten fazla çıkan USDCHF haftanın en iyisiydi diyoruz

Şubat ayının son haftasında da hem sunduğumuz raporlar hem de paylaştığımız analist pozisyonlarıyla yine başarılı bir hafta geçiren DövizDestek aylık başarısını da taçlandırmış oldu geride bıraktığımız hafta. DövizDestek ailesine katılmak çok kolay. Hemen aşağıdaki formu doldurun, müşteri temsilciniz en kısa zamanda sizinle temasa geçecektir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.