Geçtiğimiz Haftaya Bakış (23 Temmuz – 27 Temmuz)

Geçtiğimiz Haftanın Bütün Önemli Gelişmeleri ve Piyasa Üzerindeki Etkileri

Yine geçtiğimiz haftanın özeti raporumuzla sizinleyiz, geçtiğimiz haftanın önemli gelişmelerini ve piyasaya etkilerini beraber hatırlayalım…

Haftanın ilk gününde kayda değer bir data açıklanmazken Salı günü bir dizi ABD datası vardı. Flaş imalat pmi 52.5’den 51.8’e gerilerken beklentilerin bir miktar altında kaldı ardından açıklanan Richmond imalat endeksi de 0 yerine -17 açıklanınca piyasada global büyümeye yönelik endişelerle riskten kaçış havası oluştu ve dolar ve Yen’in gçlendiğini gördük.

Çarşamba günü de kötü Abd dataları serisi devam etti ve yeni konut satışları 372 bin yerine 350 bin açıklanınca toparlandığı iddia edilen konut sektörüne yönelik endişeler de artmaya başladı. Aynı anlarda ABD’de basında yer alan “FED uzmanlarının QE3 geliyor” makaleleri de datalarla birleşince piyasada FED’den yeni bir tur parasal gevşeme beklentisi arttı.

Persembe günü ise bu kez oldukça güzel bir ABD datası vardı, haftalık işszilik başvuruları 353 bin ile beklentilerin oldukça altında açıklandı ama datada bu aya yönelik sezonsal etkiler sağlıklı data vermeyi etkilediği için rakamın iyimserliği çok uzun sürmedi.

Dayanıklı mal siparişlerinde ise manşet data beklentinin çok üstünde çekirdek data ise beklentinin çok altında hatta %0.1 yükseliş yerine %1.1 düşüş gösterdi. Bu datada da manşet datanın beklentileri geçmesi geçen aya mahsus uçak satışları sebebiyle gerçekleşmişti. Piyasanın ilgisi daha çok Avrupa üzerinde olduğu için dataların etkisi çok büyük olmadı.

Cuma günü ise merakla beklenen büyüme datası açıklandı ve 1.5% ile beklentilerin üst sınırına yakın bir rakam açıklandı, önceki çeyreğe de %0.1 de olsa yukarı revize gelince gelecek hafta FED harekete geçmeyecek beklentisi ile ABD’de faizlerin yükselmesini ve Usdjpy atağı gördük.

Euro Bölgesi Salı günü olumsuz pmi verileri ile güne başladı. Özellikle imalat pmi dataları beklentilerin altında kalırken almanya imalat pmi 43.3 ile şok yarattı. Data sonrası hafta sonu olumsuz İspanya ve Yunanistan haberleri ile yıpranmış olan Euro üzerinde baskı arttı. İspanyol faizleri rekor üstüne rekor kırmaya başladı aynı gün.

Çarşamba günü beklenti altı kalan IFO güven endeksi datası piyasayı etkilemedi çünkü ECB üyesi Nowotny’nin ESM’ye bankacılık lisansı verilmesine ılımlı baktığı açıklamaları piyasaları dipten yukarı almaya başladı ve İspanya İtalya faizleri inmeye başladı.

Perşembe ise ECB Başkanı Draghi Euro’yu kurtarmak için her şeyi yapacaklarını söyleyip, LTRO ve tahvil alımı programları için sinyal verince müthiş bir ralli başladı. Draghi’nin planlarının Almanya Merkez Bankası’nın muhalefetine rağmen süreceği haberleri de Cuma günü rallinin son ayağını getirdi.

İngiltere için haftanın en önemli datası %0.7 küçülme gösteren GDP datası oldu, beklenti %0.2’nin oldukça altındaki bu data İngiltere’de epey ses getirdi.

Haftanın diğer gelişmelerinde Yeni Zelanda Merkez Bankası fialzeri değiştirmezken Avustralya’da enflasyon dataları beklentilere yakın açıklandı. Kanada’da ise perakende satışlar beklentileri geçt.

Japonya düşen ithalatın etkisiyle beklentilerin üstüne bir ticaret fazlası üretirken perakende satışlardaki sürpriz düşüş ve enflasyon datalarının yine hayal kırıklığı yaratması BOJ’dan yeni parasal gevşeme beklentilerini arttırdı.

Haftanın ilk iki günü bahsettiğimiz gelişmelerle baskı altında kalan Eurusd 1.20 seviyesine oldukça yaklaştı. Çarşamba günü Nowotny ile başlayan iyimserlik paritelerde dip oluşturdu, sonrasında Draghi ile satıcıları öldüren bir ralli başladı. 

Haftaya 1.2120 başlayan Eurusd Cuma günü 1.2385 seviyesine kadar tırmandıktan sonra haftayı 1.2320’de kapattı. Eurjpy de 94.20 gördükten sonraki ralli ile 97.20’ye kadar tırmandı. İspanya ve İtalya tahvilleri de bu rallide yer aldılar ve faizler haftayı büyük düşüşle tamamladılar. Haftanın son saatlerinde diğer para birimlerine karşı sert değer kaybına rağmen Euro haftanın en çok kazanan para birimi oldu.

Gbp ise dolar ve yen’e karşı Eur, Aud, Cad ve NZD’ye kıyasla daha az değer kazanmasına rağmen oldukça kötü büyüme datasına rağmen oldukça etkileyici bir son 2 gün yaşadı. Gbpusd 1.6520 başladığı haftayı 1.5750’de tamamladı.

Çin datasının beklentileri geçmesi, Euro Bölgesi için çözüm umutları, Abd’de QE3 konuşmaları emtia para birimleri için güzel bir hafta yaşattı. Audusd 1.05’in biraz altında kapatırken haftayı, Mart sonundan beri en yüksek seviyesini görmüş oldu. Kanada Doları da Aud’ye oldukça yakın bir performans gösterdi bu hafta.

Hem ABD’den hem de Japonya’dan kötü datlar ve parasal gevşeme konuşmaları gelirken Usdjpy de hafayı başladığı yerde bitirdi. 

Try ise geçtiğimiz haftalardaki iyi performansını devam ettiremedi ve Usdtry 1.8165 başladığı haftayı 1.8115 ile bitirdi.

Haftaya 1580’de başlayan altın hafta içinde 1565’e kadar gerilemişken hem ABD’den parasal genişleme hem ECB’den LTRO konuşmaları hem de yükselen risk iştahı ile emtiaların genel olarak talep görmesiyle günler sonra ilk defa 1600 seviyesini geçti ve haftayı 1625 seviyesine yakın kapattı.

Pazartesi büyük düşüş yaşayan petrol ise son günlerdeki ralli ile sadece kayıplarını kapatabilmiş oldu ve haftayı hemen hemen değişmeden kapatmış oldu.

Haftayı ilk iki gün İspanya ve Yunanistan endişeleri ile düşüş, Çarşamba Nowotny ile umutlanma ve Perşembe Draghi ile ralli şeklinde özetleyebiliriz.

Biz de Döviz Destek olarak bu hafta da üyelerimizin piyasa hareketinin her anında yanlarında olduk ve başarılı sinyallerimizle güzel bir hafta yaşattık. Döviz destek üyeleri arasına katılmak istiyorsanız aşağıdaki linke tıklayarak çıkan formu doldurmanız yeterli.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.