Geçtiğimiz Haftaya Bakış (23 Nisan – 27 Nisan)

Geçtiğimiz hafta FOMC toplantısı, BOJ faiz ve varlık alımı kararı, İspanya’ya gelen not indirimi ile ABD, AB, Asya’dan gelen önemli veri ve açıklamalarla dop dolu geçti yine. Tüm bu gelişmeler kimi para birimlerine yararken kimilerine ise yaramadı. Sizlere geçtiğimiz hafta neler olmuş kısaca tekrar hatırlatalım.

AB’den haftanın en önemli verileri Pazartesi gelen imalat ve hizmet PMI verileriydi. Her ikisi de beklenenden çok daha kötü geldi ve EURUSD Pazartesi’yi değer kaybederek geçirdi.

Sonra ki günler açıklanan neredeyse tüm AB verilerinin de beklenen kötü gelmesine rağmen EURUSD paritesinde haftalık bazda önemli bir artış gördük. Parite önce 1.32 psikolojik desteğini kırdı ve sonra da  1.3270 seviyelerini test etti.

İspanya’ya S&P’den gelen not indirimi ve onca kötü veriye rağmen EURUSD’nın bu hafta değer kazanması çok ilginç ve piyasa da buna anlam vermekte güçlük çekti açıkçası. AB şirketleri ve finansal kurumlarının deniz aşırı ülkelerde ki varlıklarını satarak AB’ye geri getirmeleri EURUSD’de ki yükselişin temem nedeni olarak gösteriliyor kimi uzmanlarca.

Avrupa’da ki kötü gidişat nedeniyle içerde kaynak ve bilanço sıkıntısı yaşayacağını düşünen AB’li şirketler dışarıda ki yatırımlarını ve varlıklarını artık AB’ye geri getiriyor. Bu da AB’ye USD girişine ve EUR’ya olan talebin artmasına neden oluyor ve böylece EURUSD paritesi yukarı çekiliyor.

Haftanın büyük merakla beklenen olaylarından biri FOMC toplantısıydı. Bu ay boyunca gelen beklenenden kötü istihdam verileri sonrası FOMC toplantısında varlık alımı seslerinin biraz da olsa yükselmesini bekleyenler vardı fakat tam tersine toplantı sonrası açıklanan projeksiyonlar biraz daha sıkı tondaydı.

Yine de Bernanke varlık alımı için açık kapı bırakmayı ihmal etmedi ve FOMC toplantıları her zaman olduğu gibi piyasa net fikir vermek yerine kafaları karıştırdı. Aynı zamanda faiz oranını beklendiği gibi %0.25’te sabit tuttu Fed.

Geçtiğimiz haftanın FOMC toplantısı ile birlikte merakla beklenen diğer olayı ise BOJ varlık alımı kararıydı. Hafta boyu bu konuyla ilgili çeşitli fısıltılar çıktı. Kimi fısıltılar BOJ’un ek varlık alımını önümüzde ki aya bırakacağı kimi fısıltılar 10 trilyon Yen ek varlık alımı açıklanacağı kimileri ise 5 trilyon Yen açıklanacağı yönündeydi.

Merakla beklenen karar Cuma günü geldi ve BOJ sabit oranlı mevcut varlık alımı programından 5 trilyon Yen keserek yeni varlık alımı operasyonuyla 10 trilyon Yen ekledi programa. Yani net olarak 5 trilyon Yen’lik ek bir genişleme yapıldı programda.

Bu da beklentinin alt eşiğinde olduğu için JPY’ye değer kazandırdı. Böylece, özellikle Cuma günü gelen keskin satışlarla USDJPY, EURJPY ve GBPJPY haftayı başladığı seviyenin altında tamamladı.

Geçen hafta bizden de veri ve açıklamalar geldi. Enflasyon raporunda parasal sıkılaştırma uygulamalarının artarak devam edeceğine ve enflasyon hedefini saptıracak yukarı yönlü baskılar ortaya çıkması durumunda gerekli müdahaleler yapılacağına vurgu yapıldı. Bu da TRY’yi haftanın kazananı yaptı. Hem USDTRY hem EURTRY son iki ayın en düşük seviyelerini görerek haftayı başladıkları seviyenin neredeyse 350 pips altında tamamladı.

AUD ve NZD de haftayı TRY kadar olmasa da değer kazanarak geçirdi. Özellikle İspanya’ya not indiriminden sonra gelen alımlarla AUDUSD ve NZDUSD haftayı başladıkları seviyenin üzerinde bitirmeyi başardı. Büyük Avrupa ekonomilerine gelen not indirimleri genel olarak AUD, NZD ve CAD gibi emtia para birimlerine bir kaçışa neden oluyor. Cuma günü de bunu gözlemledik.

Ayrıca RBNZ’nin de Perşembe gecesi faizleri beklentiler yönünde %2.5 seviyesinde sabit bıraktığını not edelim.

Özetlersek, EURUSD geçtiğimiz haftayı AB’li şirketlerin kaygılarına bağlı olarak deniz aşırı varlıklarını satmaları ve AB’ye USD girdisine neden olmaları nedeniyle yükselişle tamamladı. FOMC işsizlik oranı tahminini düşürdü, enflasyon tahminini ise yükseltti, yani biraz daha sıkı. Üçüncü varlık alımı ise hala muğlak. Haftanın en iyisi ise JPY ve TRY oldu. BOJ beklentinin alt eşiğinde varlık alımı açıkladı, TCMB ise enflasyon hedefi doğrultusunda sıkı politikalara devam edeceğine vurgu yaptı.

DövizDestek olarak bizler de bu hareketli haftayı üyelerimiz için fırsata çevirmeyi başardık ve yine yüzleri güldürdük.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.