Geçtiğimiz Haftaya Bakış (18 Şubat – 22 Şubat)

Geçtiğimiz Hafta Yaşanan Tüm Kritik Gelişmeler ve Bu Gelişmelerin Piyasa Üzerindeki Etkileri Bu Raporumuzda.

Çok kritik gelişmelerin ve keskin hareketlerin yaşandığı bir haftayı geride bıraktık. Merkez bankası başkanlarından gelen açıklamalar ve toplantı tutanaklarının damga vurduğu bir hafta oldu. Bu raporumuzda tüm önemli gelişmeleri ve bu gelişmelerin piyasayı nasıl etkilediğini hatırlayacağız.

Hafta oldukça sakin başladı. Pazartesi günü Draghi’nin AB parlamentosunda yaptığı konuşma dışında önemli bir gelişme yoktu ekonomik takvimde. Draghi, Brüksel’deki konuşmasında iki hafta önceki ECB para polikası toplantısı sonrası yaptığı açıklamaları tekrarladı. Bu nedenle de piyasaya pek hareket gelmedi Draghi’nin konuşmasıyla.

Salı günü ise hem Japonya merkez bankası BoJ hem de Avustralya merkez bankası RBA’dan para politikası toplantı tutanakları yayınlandı. BoJ tutanaklarında bazı üyelerin varlık alım programlarının vadesini 3 yıldan 5 yıla kadar uzatılmasını istediği dikkat çekiyordu. RBA tutanaklarında ise kurulun mevcut politikanın zaten gevşek olduğu fakat enflasyonun daha fazla faiz indirimine imkan verdiğini görüştüğü anlaşılıyordu.

Aynı gün konuşan İsviçre merkez bankası başkanı Jordan’dan beklenmedik bir açıklama gelmedi. Jordan, CHF’nin hala aşırı değerli olduğunu, EURCHF tabanını tüm kararlılıkla savunmaya devam edeceklerini ve gerekirse yeni önlemler alabileceklerini ifade etti. Yani şimdiye kadar söylenen şeyleri tekrarları Jordan.

Çarşamba günü ise sahnede Yeni Zelanda merkez bankası RBNZ başkanı Wheeler vardı. Wheeler son zamanlarda meslektaşlarından gelen açıklamalara benzer açıklamalar yaptı. NZD’nin aşırı değerli olduğunu belirten Wheeler, yatırımcılar NZD’nin hep yukarı çıkacağını sanmasınlar diyerek müdahale iması yaptı.

Yine Çarşamba günü gelen İngiltere merkez bankası BoE’nin son toplantı tutanakları belki de geride bıraktığımız haftanın en sürpriz etkisi yaratan gelişmesi oldu. Bir önceki toplantıda sadece bir üye daha fazla varlık alımı için oy kullanırken, tutanaklara göre bu ayki toplantıda üç üye varlık alım programının 25 milyar artırılması yönünde oy kullandı. Bu üç üye arasında başkan King de var. Zaten baskı altında olan GBP, toplantı tutanaklarının ardından keskin bir düşüş yaşadı.

Çarşamba saat 21.00 piyasanın merakla beklediği bir andı. En son FOMC toplantısının tutanakları yayınlandı ve piyasada soğuk duş etkisi yarattı. Tutanaklara göre üç hafta önceki toplantıda varlık alımları konusunda taraflar arasında kıran kırana tartışmalar yaşanmış. Bir çok üye daha fazla varlık alımı yapmanın risklerine dikkat çekerken, diğer bir çok üye varlık alımlarını erken bitirmenin yarattığı riskleri ortaya koymuş FOMC tutanaklarına göre. Varlık alımlarının devamı konusunda bir belirsizlik olarak algılandı bu ve dolar ralli yaptı.

Cuma gecesi sıra da Avustralya merkez bankası RBA başkanı Stevens vardı. Parlamentonun ekonomik işler komitesi karşısına geçen Stevens para politikası ve ekonomi ile ilgili gelen sorulara yanıt verdi. Stevens konuşmasında RBA’nın yaptığı faiz indirimlerinin olumlu sonuçlarını görmeye başladıklarını, faizlerin şu anda uygun seviye olduğunu ve Çin’deki ekonomik yavaşlamanın sona erdiğini ifade etti ve yakın zamanda RBA’dan faiz indirimi gelmeyeceği sinyali verdi.

Cuma gününün diğer önemli gelişmeleri arasında ECB’nin açıkladığı LTRO ödemeleri ve AB Komisyonu’ndan gelen ekonomik projeksiyonlar raporu vardı. Piyasa bankalardan LTRO için en az 120 milyar Euro ödeme beklerken ECB’den gelen açıklamaya göre bu rakam sadece 61 milyarda kaldı. AB Komisyonu’ndan gelen ekonomik projeksiyonlar da çok iyimser değildi. AB, 2013 Euro bölgesi büyüme tahminini aşağı revize ederken, işsizlik oranı tahminlerini yukarı revize etti.

Cuma piyasa kapanışı öncesi ise İngiltere’nin notunun Moody’s tarafından indirilmesi haftanın son önemli gelişmesi oldu.

Haftanın en kritik faiz kararı TCMB’den geldi. TCMB beklendiği gibi politika faizi %5.50 seviyesinde sabit tutarken faiz koridorunda beklenmedik oynamalar yaptı. Piyasa merkezden faiz koridorunun altına indirim gelme konusunda bile hem fikir değilken TCMB koridorun hem üzerinden hem altından 25 baz puanlık indirime gitti.

Haftanın en önemli gelişmelerini böyle özetleyebiliriz. Veri takvimine baktığımızda özellikle Avrupa’dan çok kritik verilerin geldiğini görüyoruz.

Salı günü Almanya’dan ZEW ekonomik güven endeksi 48.2 ile beklentinin çok üzerinde ve son 3 yıl en yüksek seviyesinde gelirken, Cuma günü Ifo iş dünyası güven endeksi 107.4 ile beklentiden çok daha iyi açıklandı. Perşembe günü ise Euro bölgesi ülkelerinden flaş PMI rakamları geldi ve genelde beklenti altı kaldı PMI verileri. Euro bölgesi flaş imalat PMI 47.8, hizmet PMI da 47.3 ile beklentiden daha kötüydü. İngiltere’den de Çarşamba günü istihdam verileri geldi. İşsizlik maaşı başvuruları beklenenden daha iyi gelirken, işsizlik oranı beklenmedik şekilde %7.8’e yükseldi.

Asya ve Avustralya’dan çok önemli veri gelmezken ABD’den kritik veriler vardı.  Çarşamba ve Perşembe günü gelen enflasyon rakamları beklentinin hafif altında kaldı. Konut verileri ise net bir tablo çizmedi. Çarşamba günü gelen konut başlangıçları beklenti altı kalırken, Perşembe günü ikinci el konut satışları beklentiden daha iyiydi. İnşaat izinleri ise beklentide geldi. Yine Perşembe günü gelen haftalık işsizlik başuruları 362 bin, Philadelphia imalat endeksi de -12.5 ile beklentilerden daha kötüydü.

Cuma günü ise Kanada’dan önemli veriler vardı. Hem ÜFE hem de perakende satışlar beklentiden çok daha kötü gelerek hayal kırıklığı yarattı. Özellikle perakende satışlardaki çok zayıf performans CAD için olumsuz oldu.

Geride bıraktığımız haftanın önemli veri ve gelişmelerini böyle hatırladıktan sonra piyasa üzerindeki etkilerini inceleyelim şimdi de.

EURUSD, kafa karıştıran FOMC tutanakları, kötü PMI rakamları ve beklenti altı LTRO ödemelerinin etkisiyle satıcılı bir hafta geçirdi ve son 6 hafta dibini gördü. Haftayı 1.3184 seviyesinde kapatan parite haftalık bazda 160 pipsten fazla düştü.

GBPUSD, Salı günkü merkez bankası BoE toplantı tutanaklarıyla birlikte çok keskin bir düşüş yaşadı. Çarşamba akşamı gelen FOMC tutanakları baskıyı daha da artırdı ve GBPUSD son 30 ay dibine kadar geriledi. Cuma kapanışı 1.5165 seviyesinde yapan GBPUSD haftalık bazda 350 pipse yakın kayıp yaşadı. Bu kaygın 90 pipslik bölümünün not indirimi sebebiyle son yarım saatte olduğunu da belirtelim.

AUDUSD, FOMC tutanaklarının etkisiyle doların değer kazanması üzerine son 4 ay dibini gördü. Cuma gecesi RBA başkanı Stevens’dan gelen açıklamaların etkisiyle de verdiklerinin büyük bölümünü geri aldı ve haftayı 1.0320 seviyesinde kapattı. Haftalık bazda ise çok hafif bir artış kaydetti AUDUSD.

USDJPY, Japon maliye bakanından gelen yabancı tahvil alımı planlamıyoruz açıklamaları ve BoJ başkanlığı konusunda belirsizliğin devam etmesi üzerine baskı altında bir hafta geçirdi. FOMC tutanakları bile bu baskıyı tam anlamıyla kaldıramadı ve USDJPY haftalık bazda 30 pipslik bir düşüşle Cuma gecesini 93.40 seviyesinde kapattı.

FOMC tutanaklarından en büyük darbeyi yiyen ALTIN oldu. Tutanaklarda varlık alımlarının daha ne kadar devam edeceği konusunda bir netlik çıkmaması üzerine ALTIN 1550’lere kadar geriledi ve son 7 ay dibini tazeledi. Haftayı 1580 seviyesinde kapatan ALTIN haftalık bazda 30 dolara yakın bir düşüş kaydetti.

USDTRY hem TCMB’nin beklenenden daha agresif gevşemeye gitmesinin hem de genel olarak doların değer kazanması nedeniyle büyük bir ralli yaptı ve 1.80 seviyesini görerek son 3 ay zirvesini tazeledi. Cuma gecesini de 1.80’in bir kaç pips altında kapatan USDTRY haftalık bazda 330 pips yükseldi.

Geçtiğimiz haftanın en önemli gelişme, veri ve piyasa hareketlerini hep beraber hatırladık. GBP büyük düşüş yaşayarak haftanın en kötüsü oldu, GBPUSD 350 pipse yakın kayıp yaşadı. Haftanın en iyisi ise USD oldu diyebiliriz, USDTRY 330 pips tırmandı.

DövizDestek üyeleri geride bıraktığımız hafta tüm bu önemli gelişme, veri ve hareketlerden anında haberdar oldular. Analistlerimiz rapor, analiz ve pozisyonlarla üyelerine forex piyasasında doğru yönü gösterdiler. Genel olarak zaten başarılı bir ay geçiren DövizDestek geçtiğimiz hafta da yine başarılı bir performans sergiledi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.