Geçtiğimiz Haftaya Bakış (16 Nisan – 20 Nisan)

Geçtiğimiz hafta yine kimi merkez bankalarından faiz kararları ve PPK tutanaklarının yanı sıra ABD’den konut, perakende ve imalat sektörü ile ilgili önemli veriler, AB’den ise kritik ekonomik güven ve tüketici güveni verileri yayımlandı. Tüm bu veri ve açıklamalar her zaman olduğu gibi piyasada inişlere çıkışlara neden oldu. Gelin hep beraber kim inmiş kim çıkmış tekrar şöyle bir gözden geçirelim.

Haftaya ilk olarak ABD’den gelen perakende satış ve New York imalat endeksi verisiyle başladık. Perakende satışlar verisi piyasayı sevindirirken imalat endeksi verisi ise son 4 ayın en düşük seviyesinde geldi.

Bunlara beklentiden daha kötü gelen konut sektörü ve işsizlik başvuruları verileri de eklenince önümüzde ki hafta yapılacak FOMC toplantısında varlık alımı isteyenlerin sesi daha çok çıkacak gibi görünüyor. Bu nedenle de USD haftayı diğer bir çok para birimine karşı değer kaybederek geçirdi.

Çarşamba günü gelen ZEW ekonomik güven endeksi ile Cuma günü gelen Ifo tüketici güven endeksinin beklentiden daha yüksek gelmesi ve İspanya iki ve on yıllık tahvil ihalerinin başarıyla beklenenden daha olumlu tamamlanması da risk iştahını canlandırınca EURUSD haftayı başladığı seviyenin neredeyse 150 pips yukarısında 1.32 direncinin hemen üzerinde kapattı.

Diğer yandan Çarşamba günü açıklanan BoE PPK tutanaklarında piyasayı şaşırtan bir gelişme yaşandı. Daha önceleri daha fazla varlık alımını desteleyen Posen’in artık varlık alımına karşı oy verdiği görüldü PPK tutanaklarında. Yani BoE’de daha fazla varlık alımı lehine oy kullanan sadece bir üye kaldı, o da Miles.

Aynı gün İngiltere işsizlik başvuruları beklentinin çok daha altında gelince GBP haftayı en çok değer kazanan para birimi olarak tamamladı. Haftaya 1.5850 seviyelerinde giren GBPUSD neredeyse 300 pipslik bir artışla Cuma gecesi piyasa kapandığında 1.6120 üzerindeydi.

Geçen hafta iki merkez bankasından faiz kararı açıklaması geldi. Biri bizden diğeri de Kanada merkez bankası BoC’dan. TCMB beklendiği gibi faizleri %5.75 seviyesinde sabit tuttu ve yine enflasyonla mücadeleye ve TRY’yi savunmaya devam edeceklerine vurgu yaptı. Böylece Pazartesi günü gözünü yine 1.81 seviyesine diken USDTRY haftayı başladığı seviyenin altında 1.79’un hemen üzerinde kapattı.

Öte yandan, BoC her ne kadar faizleri %1’de sabit tutsa da ekonomik görünümün beklenenden daha iyi geliştiğine vurgu yaparak ilerde faiz artırımına gidecebileceği sinyalini verdi. Bu nedenle CAD haftayı genel olarak diğer para birimlerine karşı değer kazanarak geçirdi. USDCAD haftayı başladığı yerin altında kapattı. CADJPY ise CAD’in en çok değer kazandığı parite oldu ve haftayı yaklaşık 250 pipslik bir artışla kapattı.

Altının ise geçtiğimiz haftayı önceki haftalara kıyasla daha az volatil geçirdiğini görüyoruz. Hafta başında 1655 seviyelerinde seyreden altın genel anlamla bir düşüş trendi izleyerek Cuma gecesini 1642 hemen üzerinde kapattı. Daha önce raporumuzda belirttiğimiz gibi Hindistan ve Suriye kaynaklı çeşitli jeopolitik nedenler altının beklenen çıkışını yapmasına mani oldu geçtiğimiz hafta.

Bir kaç cümle de özetleyecek olursak geçtiğimiz haftanın en çok sevindireni GBP oldu diyebiliriz. USD ise JPY dışındaki diğer önemli para birimleri karşısında değer kaybetti geçtiğimiz hafta. EUR, ZEW ile Ifo verileri ve İspanya tahvil sonuçlarının desteğiyle bir nebze nefes alırken, JPY ise BoJ’dan gelen varlık alımı mesajları ile haftanın kaybedeni oldu.

DövizDestek ekibi olarak, geçtiğimiz hafta yaşanan bu gelişmeleri doğru analiz ve tespitlerle üyelerimiz için fırsata çevirmeyi bildik. Sizler de üyelerimiz arasına katılın ve bu fırsatları sizler de kaçırmayın.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.