Geçtiğimiz Haftaya Bakış (11 Şubat – 15 Şubat)

Geride Bıraktığımız Hafta Forex Piyasanında Yaşanan Tüm Önemli Gelişmeler ve Bu Gelişmelerin Pariteler ve ALTIN Üzerindeki Etkilerini Sizler İçin Bu Raporda Özetledik.

Bir başka hafta geride kaldı. Genel olarak çok fazla önemli verinin gelmediği ve piyasaya zirvelerden ve liderlerden gelen açıklamaların yön verdiği bir haftaydı. Her Cumartesi raporumuzda olduğu gibi bu raporumuzda da yine yaşanan tüm gelişmeleri ve bunların piyasa üzerindeki etkilerini hatırlayacağız.

Haftaya Eurogroup zirvesiyle başladık. Euro bölgesi maliye bakanları Brüksel’de her ay yapılan rutin toplantılarında Güney Kıbrıs konusunu görüştüler fakat beklendiği gibi önemli bir karar çıkmadı bu zirveden.

Salı günü ise dünyanın en büyük yedi ekonomisinin liderleri G7 zirvesinde buluştular. Son zamanlarda Japonya’dan gelen gevşeme hamleleriyle JPY’nin aşırı değer kaybetmesi ile ilgili gelecek veya gelmeyecek açıklamalar merak ediliyordu fakat zirve sonrası gelen açıklama büyük kafa karışıklığına neden oldu.

İlk olarak yaptığı açıklamada JPY ile ilgili bir rahatsızlık işareti vermeyen G7 sonrasında ise ”açıklama yanlış anlaşıldı, yaptığımız açıklamadan JPY’deki tek taraflı yönlendirmeden rahatsız olduğumuz anlaşılmalı” şeklinde bir düzeltme yaptı. Fakat Çarşamba günü de bir İngiliz G7 yetkilisi açıklamamız tek bir para birimini hedef almıyor diyerek yeni bir düzeltme getirdi. Yani G7’nin Japon hükümetinin son dönemlerdeki gevşeme politikalarının JPY üzerindeki etkisi ile ilgili görüşü henüz net olarak anlaşılmış değil.

Salı gününün diğer önemli gelişmeleri arasında ECB başkanı Draghi ve İsviçre merkez bankası SNB başkanı Jordan’dan gelen açıklamalar vardı. Draghi, İspanya meclisinde millet vekillerine tahvil alım programı OMT’nin detaylarını anlattı ve genel olarak İspanya ile ilgili iyimser bir tablo çizdi. SNB başkanı Jordan da EURCHF için 1.20 tabanının devam edeceğine, CHF’nin daha fazla değer kaybetmesini beklediklerine ve gerekirse yeni hameleler yapılacağına vurgu yaptı.

Çarşamba günü ise İngiltere merkez bankası BoE başkanı King enflasyon raporuyla Londra’da basının karşısına geçti. Enflasyon raporunda önümüzdeki 2 yıl boyunca enflasyonun %2 üzerinde seyretmesi, büyümenin de %2 civarında olacağı beklentileri yer alırken ekonomiyi canlandırmak için gerekirse daha fazla gevşeme hamleleri yapılacağı ifade ediliyordu. Başkan King’in konuşmaları da enflasyon raporuna paraleldi. King, para politikasıyla yapılacakların sınırlı olduğuna dikkat çekti fakat ekonomi canlandırmak için daha fazlasını yapabileceklerini söyledi.

Haftanın en önemli faiz kararı Perşembe gecesi Japonya merkez bankası BoJ’dan geldi. BoJ beklendiği gibi faizleri %0.10 seviyesinde sabit bıraktı ve varlık alım programını genişletmedi. Fakat Japonya’dan deflasyona karşı ve gevşeme yanlısı açıklamalar yine eksik olmadı. Shirakawa’dan sonra BoJ başkanlığına en yakın aday olarak gösterilen Muto, USDJPY için 100 – 95 bölgesi ideal seviye derken, hafta sonu Nikkei bu ayın sonunda 13 bine ulaşana kadar hükümet eforlarına devam edecek diyen ekonomi bakanı Amari yaptığı açıklamada Nikkei için herhangi bir hedefimiz yok diyerek bir önceki söylemiyle çelişen bir açıklama yaptı.

Cuma günü ise gözler G20 zirvesine çevrildi. Salı günü gelen G7 açıklamasının kafa karıştırmasının ardından piyasa Cuma günü G20’den Japonya’nın gevşeme çabalarının JPY üzerindeki etkileri ve kur savaşları konusunda gelecek olan açıklamaları merakla bekliyordu. Fakat G20 özel olarak JPY ve Japonya ile ilgili rahatsızlık belirten bir açıklama yapmadı ve gelen açıklamada ülkelerin kur hedefleri belirlemesine karşı bir ifade yoktu. Bu da tabiki USDJPY boğalarını mutlu etti.

USDJPY boğaları için bir diğer olumlu gelişme ise Salı günü ABD hazine bakanlığı yetkilisi Brainard’den gelen açıklama oldu. Brainard, Japonya’nın deflasyonu yenme ve büyümeyi destekleyici çabalarını destekliyoruz diyerek son aylarda JPY’deki büyük değer kaybından bir rahatsızlık duymadıklarını gösterdi.

Geride bıraktığımız hafta Çin piyasalarının tatil olduğunu hatırlatarak haftanın kritik verilerine geçelim. Haftanın en önemli verileri Perşembe günü gelen Euro bölgesi dördüncü çeyrek öncü büyüme verileriydi diyebiliriz. Neredeyse tüm Euro ülkeleri büyük hayal kırıklığı yarattı ve Euro bölgesi %0.6 daralarak beklenti %0.4’den daha kötü bir performans gösterdi. Euro bölgesinden Çarşamba günü gelen sanayi üretimi ise %0.7 beklentiden daha iyiydi.

İngiltere’den enflasyon ve perakende satış verileri açıklandı. Salı günü açıklanan TÜFE %2.7 ile beklentide gelirken, Cuma günü açıklanan perakende satışlar beklentiden çok daha kötüydü.

ABD’den gelen verilere baktığımızda genelde olumlu veriler geldiğini görüyoruz. Çarşamba günü perakende satışlar %0.2, Perşembe günü haftalık işsizlik başvurularu 341 bin, Cuma günü de New York imalat endeksi 10.0 ve Michigan tüketici güven endeksi 76.3 ile hep beklentiden daha iyi geldiler.

Asya’ya döndüğümüzde ise tatil olduğu için Çin’den herhangi bir veri gelmediğini görüyoruz. Fakat Japonya ve Yeni Zelanda’dan kritik veriler açıklandı. Perşembe gecesi açıklanan Japonya dördüncü çeyrek öncü büyüme %-0.1 ile beklentiden daha kötü gelirken, Çarşamba gecesi açıklanan üçüncül sanayi faaliyetleri %1.4 ile beklenenden daha iyiydi. Yeni Zelanda’dan Perşembe gecesi gelen perakende satışlar da beklentiden çok iyi açıklandı. Avustralya’dan gelen en kritik veri ise Çarşamba gecesi gelen ve son ayların en iyi seviyelerinde açıklanan tüketici güven endeksiydi.

Haftanın önemli veri, açıklama ve gelişmeleri böyleydi. Şimdi bu gelişmeler pariteleri ve ALTINı nasıl etkilemiş inceleyelim.

EURUSD, haftanın ilk üç günü sağlam bir tablo çizerek 1.35 üzerine kadar tırmandı. Haftanın son iki günü gelen sert satışlarla da tüm aldıklarını geri verdi ve 1.3305 ile son 3 hafta dibine kadar geriledi. Cuma gecesini 1.3358 seviyesinde kapatan EURUSD haftalık bazda ne kazandırdı ne de kaybettirdi.

GBPUSD, BoE başkanı King’den gelen daha fazla gevşeme sinyali ve kötü veriler serisinin bu hafta da devam etmesiyle önceki haftaki toparlanma sonrası bu hafta çok sert satışlarla son 7 ayın en düşük seviyelerine kadar geriledi. Haftalık bazda 280 pips düşen GBPUSD, Cuma gecesini 1.55’in hemen üzerinde kapattı.

USDJPY, 94.46 ile 33 ay zirvesini gördü ve sonrasında G7’den Japonya hükümetine tepki gelebilir endişeleriyle gevşemeye başladı. Fakat ne G7 ne de G20’den Japonya hükümetinin JPY’yi değersizleştirme çabalarına tepki gelmemiş olması USDJPY’nin yine tırmanmasına neden oldu ve parite haftayı 93.50 seviyesinde haftalık bazda 80 pipslik bir yükselişle kapattı.

AUDUSD, haftanın ilk iki günü Kuzey Kore kaynaklı politik kriz nedeniyle baskı altındaydı ve gelen satışlarla son 4 ay dibine kadar geriledi. Sonrasında ise kademeli gelen alışlarla adım adım yükseldi ve verdiklerinden fazlasını geri aldı. Cuma günü ise hafta zirvesinden gerileyerek 1.0300 bölgesine geri çekildi. Haftayı 1.03’ün hemen üzerinde kapatan AUDUSD haftalık bazda yataydı diyebiliriz.

ALTIN hafta boyu hep baskı altındayı ve ABD’den gelen olumlu veriler bu satış baskısını artırdı. Fakat Cuma günü gelen çok iyi ABD verileri ve Fed başkanı Bernanke’nin ABD ekonomisi iyiye gidiyor açıklaması ALTIN için filmin koptuğu an oldu ve sert satışlarla 6 ay sonra ilk kez 1600 altını gördü. Cuma kapanışı 1610 seviyesinde yapan ALTIN haftalık bazda 58 dolar düşerek son ayların haftalık bazda en büyük düşüşünü yaşadı.

USDTRY için Türkiye’den kritik veriler vardı. Çarşamba günü cari açık beklentiden biraz daha iyi gelirken Cuma günü üç aylık işsizlik oranı %9.4 ile beklentiden daha kötü geldi. USDTRY hafta kapanışı 1.7650 seviyesinde yaptı ve haftalık bazda yatay bir performans gösterdi.

Geride bıraktığımız haftanın en kötüsünü seçmek zor değil. ALTIN geride bıraktığımız hafta 58 dolar (580 pips) düşerek bu ünvanı açık ara kazandı. Haftanın en iyisi ise USDJPY oldu diyebiliriz. Genel olarak majör pariteler haftalık bazda düşerken veya yatay bir görünüm çizerken USDJPY 80 pips yükseldi.

DövizDestek geçtiğimiz hafta da çok parlak bir performansla üyelerinin yüzünü güldürmeyi bildi. Gerek paylaştığımız analist pozisyonları gerekse de platform üzerinden verdiğimiz tavsiyelerle üyelerimize tam ve doğru yönde destek vermeye devam ettik.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.