Geçtiğimiz Haftaya Bakış (07 Mayıs – 11 Mayıs)

Geçtiğimiz Hafta Özeti

Mayıs ayının ikinci haftası Yunanistan kabusunun geri döndüğü bir dönem oldu. Piyasaya verilerden çok yine Yunanistan’dan gelen açıklamalar yön verdi. Gelen açıklamalar olumsuz olunca da satışların baskın olduğu, önemli destek seviyelerinin kırıldığı bir hafta geçirdik.

Gelin geçtiğimiz haftanın pariteler ve altın için önemli olaylarını tekrar bir hatırlayalım.

Geçtiğimiz haftanın en önemli gelişmesi ve hafta boyu da piyasaya yön veren gelişmeleri Pazar günki Fransa ve Yunanistan seçimleriydi.

Fransa seçimlerinden beklendiği gibi Hollande yeni başkan olarak çıktı. Her ne kadar Hollande ve Merkel arasında seçim öncesi kemer sıkma politikaları ile ilgili sürtüşmeler yaşanmış olsa da Avrupa’nın iki devinin birliğin devamlılığı için asgari müşterekte bulaşması bekleniyor.

AB ve Euro için asıl tehditi ise Yunanistan seçimlerinin sonuçları oluşturuyor. AB kurtarma paketine ve reformlara destek veren partiler hüsran yaşarken, daha muhafazakar ve radikal partiler zaferle çıktı Yunanistan seçimlerinden. Bu da reformları ve yardım paketi şartlarını yerine getirecek bir koalisyon kurulması konusunda büyük şüpheler doğuruyor.

Özellikle ikinci parti Syriza lideri Tsipras’ın moratoryum ve yardım paketinin iptal edilmesi çağrıları Euro satışlarının sert gelmesine ve yatırımcıların riskten kaçmasına neden oldu.
Önceki hafta İspanya not indiriminin ardından düşüşe geçen EURUSD, Tsipras’ın açıklamalarının ardından kritik 1.30 desteğini kırdı ve 1.2910 seviyelerine kadar geriledi.

GBPUSD paritesi de Yunanistan kabusunun geri dönmesinin ardından yatırımcıların güvenli liman USD’ye dönmeleri nedeniyle 1.61 desteğini  kırarak son üç haftanın en düşük seviyelerine kadar gerildi. Perşembe günü BoE’nin faizleri ve varlık alım programını sabit tutması pariteye bir miktar nefes aldırsa da GBPUSD haftayı 70 pipslik bir düşüşle 1.6060 seviyesinde kapattı.

Yunanistan ile ilgili gelişmelere Cuma gecesi Çin’den gelen beklenenden zayıf sanayi üretimi ve enflasyon verileri eklenince CAD, AUD, NZD gibi emtia para birimleri de haftayı değer kaybederek geçirdi.

Ne Perşembe gecesi Avustralya’dan beklenenden çok daha iyi gelen işsizlik oranı ve istihdam değişimi verisi AUD’ye, ne de Cuma günü Kanada’dan gelen beklenentinin 5 katı yüksek istihdam değişimi verisi CAD’ye yardım edebildi. AUDUSD haftayı 120 pipslik bir düşüşle parite seviyesinin biraz üzerinde, USDCAD de haftayı 50 pipslik bir artışla parite seviyesinde tamamladı.

USDTRY de istisnai günlere rağmen risk iştahındanki daralmadan olumsuz etkiledi. Haftaya 1.75 seviyelerinde giren parite bir ara 1.80 seviyelerini test etti. Son iki gün biraz toparlanmayı beceren USDTRY Cuma gecesini 1.78 seviyesinin hemen üzerinde kapattı.

Güvenli liman USD’nin değer kazanması altında da önemli kayıplara neden oldu. Gelen sert satışlarla 1600 seviyesinin altına çekilen altın haftayı 60 dolar düşüşle geçirdi.

Özetle; geçtiğimiz haftaya verilerden çok Yunanistan’dan gelen olumsuz açıklamalar yön verdi. Risk iştahındaki düşüşle güvenli liman USD haftanın en çok kazandıranı oldu.

Diğer bir güvenli liman JPY de geçtiğimiz haftayı genel olarak değer kazanarak geçirdi. EURJPY, GBPJPY, CADJPY haftayı başladıkları seviyelerin altında tamamladı. USDJPY ise 79.50 altını ve 80.00 üzerini test etmesine rağmen hafta kapanışında haftaya başladığı seviyelere geri döndü.

Yunanistan karabasının yine piyasanın üzerinde çöktüğü bu hafta da DövizDestek doğru analiz ve tercihleriyle üyelerine doğru yön vermeyi başardı. Bu zorlu haftada üyelerimizden gelen tebrik ve teşekkür mesajları ekibimize gurur veriyor ve önümüzdeki hafta ayn performansı sergilemek üzere bizleri daha da motive ediyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.