Gecenin Özeti Ve Önümüzdekiler


Japonya’ nın mali yıl sonuna gelinmesi ve açıklanan olumlu ekonomik veriler JPY deki değerlenmeyi arttırdı. İşsizlik oranının dip seviyeye ulaşması, üretimdeki artış, çekirdek TÜFE deki iyileşme Japonya yı güvenli liman aşamasına getirmiş görünüyor. 

Bu gelişmeler neticesinde USDJPY 82,45 seviyelerinden aşağı yönlü hareketi ile 81,85 seviyelerini gördü. 

Bu verilere istinaden FED in 2012 sonuna doğru faiz arttırımı ihtimali haberi ile USDJPY de 82,30 seviyelerine kadar alımlar gelse de etkisi kısa sürdü ve tekrar 81,85 seviyelerine geldi.

Avustralya dan gelen verilere göz atarsak; özel sektör kredilerindeki artış ve konut satışlarındaki artış ve beklenenden iyi gelmesi ile AUDUSD da 1,0370 seviyesinden alımları gördük, pariteyi 1,0410 seviyelerine taşıdı, bu seviyedeki yatay hareketi de şimdilik devam ediyor.

Avrupa dan gelen haberlere baktğımızda; AB Merkez Bankası’nın  İrlanda ya olan güvenini azalttığını gözlemliyoruz, Almanya dan gelen Euro bölgesine olan güven ve mevcut üyeleri koruma isteği açıklamaları geldi.

Son gelen Euro ya olan güven tazelemeleriyle EURUSD da alımlar gerçekleşti ve pariteyi 1,3260 seviyelerinden 1,3355 seviyelerine taşıdığını gördük. Bunun dışında az önce gelen Fransa tüketici verisi de 2006 yılından beri en yüksek artışı göstererek EUR ya destek oldu.

Önümüzde Avrupa dan gelecek TÜFE verisi, Kanada’ dan büyüme ve ABD den gelecek veriler piyasayı şekillendirecek gibi görünüyor. Dolayısıyla anlık habere erişmenin önemi de artıyor. Herkese bol kazançlı bir gün diliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.