Bu Gece Euro İçin Çok Kritik! – 4 Aralık 2016

İtalya Referandumu Euro'yu Nasıl Etkiler?

Euro için kritik olan İtalya’daki anayasa referandumu sonucu bu gece belli oluyor ve Türkiye saati ile saat 01.00’da sandıklar kapanacak. Kabul edilmesi halinde senatonun yetkilerini kısıtlayacak olan değişikliğe referandumdan hayır sonucu çıkmasıyla Başbakan Renzi istifa edebilir.

Yani hayır sonucu erken seçim riski ile İtalya’daki siyasi istikrarı zedeyeleyerek belirsizliğe yol açabilir. Daha da önemlisi Renzi’nin istifası halinde iktidara gelebilecek Beş Yıldız Hareketi ile İtalya’nın AB’den ayrılma ihtimali ciddi şekilde gündeme gelebilir ve bu da Euro’ya negatif yansıyabilir. Bu yüzden sandıkların sayılmasıyla birlikte “Hayır” tarafının güçlenmesi sonucu EURUSD üzerinde aşağı yönlü bir baskı görebiliriz.

Avusturya halkı ise Cumhurbaşkanlığı seçimleri için sandığa gitti ve daha sonuçların tamamı sayılmadan anketlerde önde olan AB Karşıtı aşırı sağcı aday Norbert Hofer yenilgisini kabul etti. Seçimleri kazanan Van Der Bellen oldu.

Bugün Kayseri’de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise yaptığı konuşmada “Bizi yıkamayanlar ekonomik darbeyle nasıl yıkarız bu yola girdiler. Kayseri’den tüm Türkiye’ye sesleniyorum. Yastık altında dövizi olan kardeşlerim, doları, eurosu olanlar; bu paraları altına ve Türk lirasına yatırın” açıklamasında bulundu.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.