Gece Dünyada Neler Oldu?

Dün gece önemli açıklamalar yaşandı.

Dün gece önemli açıklamalar yaşandı. Bugün piyasaya etki edebilecek ve fırsatlar oluşturabilecek türden açıklamalar. İsterseniz şimdi bunlardan bahsedelim.

İlk önce Yeni Zelanda’dan faiz oranı açıklaması geldi. Beklenildiği gibi faiz oranlarında 2.75%’den 3.00%’ye bir arttırım yapıldı. Açıklamada ise artırımın enflasyon baskısı üzerine gerçekleştiği vurgulandı. Şu andaki kur fiyatlarının da sürdürülebilir olmadığına değinilerek enflasyonu ise 2 sene boyunca yukarı önlü baskısının devam edebileceğini de ifade etti Merkez Bankası. Ayrıca önümüzdeki faiz arttırımı konusunda da yüksek kur fiyatlarının enflasyon üzerindeki baskısının etkili olacağı açıklandı.

Bu durum ise NZDUSD’de uçuşu getirdi normal olarak. 0.8586 seviyelerinde 0.8635 seviyelerini gördü. Yukarı yönlü hareket gün içerisinde de gevşemelerden sonra devam edebilir.

Obama’dan da açıklamalar geldi. İlk önce Japonya-ABD arasında imzalanması planlanan serbest ticaret anlaşmasına değinerek artık kapsamlı bir anlaşma imzalayabilmek için sağlam ve karalı adımlar atılması gerektiğini söyledi ve Japonya’nın denizler ile ilgili anlaşmazlıkları barışçıl yönde çözmesi gerektiğini ifade etti. Asya-Pasifik serbest ticaret bölgesi yapılanması içerisinde Çin’in de dahil edilmesi gerektiği konusunda Başbakan Abe ile anlaştıklarını açıkladı.

Obama kısaca Ukrayna konusuna da değinerek Rusya için ek yaptırımların hazırlık aşamasında olduğunu da belirtti ve Putin’in Ukrayna konusundaki hesaplarının değişmesi gerektiğinin altını çizdi.

Hemen belirtelim ki NIKKEI endeksi de ABD-Japonya arasında imzalanması beklenen serbest ticaret bölgesini oluşturan anlaşmanın gecikmesi yüzünden değer kaybetti. Bazı konularda anlaşmaya varılmış olsa da hala kesin adımlar atılmamış olması iki tarafı da rahatsız eden bir durum olarak ortaya çıkmış durumda.

Bunlarla beraber Çin-Japonya arasındaki tazminatın ödenmemesi yüzünden ortaya çıkan ve Japon gemilerinin alıkonulması ile sonuçlanan krizde gerginlik tırmanıyor gibi. Gemilerin sahibi olan şirketten ise 3 çalışan tutuklandı. Özellikle serbest ticaret bölgesi müzakerelerinin devam ettiği ve sürece Çin’in de dahil edilmesinin kararlaştırıldığı bir zamanda bu tip olaylar olması süreci yavaşlatabilecek sorunlar arasında görülüyor. 

Forex Koçu sizleri bilgilendirmeye devam edecek.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.