GBP’yi FLS Kurtarmaz

BOE beklenen bir açıklama ile geçtiğimiz yıl başlattığı kredi programını bir yıl daha uzattığını açıkladı.

Bu sabah İngiltere Merkez Bankası BOE beklenen bir açıklama ile geçtiğimiz yıl başlattığı kredi programını (Funding for Lending Scheme “FLS”) bir yıl daha uzattığını açıkladı.

Hatırlatma olarak FLS’nin BOE’nin bankalara daha fazla kredi vermeleri için uyguladığı bir teşvik programı olduğunu belirtelim. Daha çok orta ve küçük ölçekli işletmelerin kredi alabilmesi için yapılmış bir programdı.

Ama şu ana kadar FLS mortgage kredilerinde bir iyileşme sağlasa da küçük ve orta ölçekli işletmelere pek ulaşamadı. Nihayetinde bankalar kredi vermeyi istemedikten sonra ne kadar teşvik olsa da etkisi büyük olmuyor.

Bugün programın daha çok küçük ve orta ökçekli işletmelere yöneleceğini ve ayrıca bankalar dışında kredi verecek finansal kuruluşlara da yayılacağı bilgisini verdi BOE.

Bu durum genel olarak olumlu ama ekonomide gözle görülür bir iyileşme olmadan sadece böyle hamlelere güvenerek GBP almak doğru değil.

Dün İngiltere’den gelen iki veri de (kamu borçlanması ve sanayi siparişi beklentileri) beklentilerin çok altındaydı. Yani GBPUSD için görünüm parlak değil.

IMF’Den yapılan “kemeri biraz gevşet” açıklamasına rağmen İngiltere’nin kemer sıkma politikasından vazgeçmeye de niyeti yok… Şu tabloda GBPUSD için tekrar 1.50’ye gitme tehlikesi büyük. Teknik olarak 1.5230 altında kapanış parite için tekrar tehlike çanlarını çaldırır diyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.