GBPUSD Tekrar mı 1.70 Deneyecek?

İngiltere basınında çıkan haberlere göre BoE başkanı Carney bu Çarşamba enflasyon raporu sonrası yapacağı konuşmada…

İngiltere basınında çıkan haberlere göre BoE başkanı Carney bu Çarşamba enflasyon raporu sonrası yapacağı konuşmada 2014 büyüme tahminini %3.4’den %3.5’e çıkaracak.

Bundan daha önemlisi ise Carney, faizlerin rekor düşük seviye olan %0.50’den önümüzdeki yılın ilk çeyreğinden itibaren artabileceği sinyalini verebilir.

Piyasanın tahmini İngiltere merkez bankasının önümüzdeki yılın ikinci çeyreğinde faiz artış sürecine başlayacağı yönündeydi. Yani ilk çeyrekte gelebilecek bir artış piyasanın beklediğinden daha erken. Daha erken bir faiz artışı beklentisi de 1.70 bölgesinden gevşemeye geçen GBPUSD’ye tekrar güç katabilir.

İngiltere’den Çarşamba günü enflasyon raporunun yanında istihdam artışı ve işsizlik oranı gibi önemli veriler de gelecek. Bu verilerin beklentiden daha güçlü gelmesi ve sonrasında Carney’in yapacağı toplantıda faizlerdeki artış sürecinin daha erken başlayabileceği sinyalini vermesi GBPUSD’den 1.70 üzerine bir atak getirebilir.

Bugün içinde de GBPUSD’nin güçlü kalmasını bekleyebiliriz. İngiltere basınına çıkan bu haberin etkisiyle 1.69 üzerine doğru bir atak sürpriz olmayacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.