GBP/USD Paritesi Yorumu – 16.12.2015

İngiltere’de İstihdam Verileri Ortaya Karışık

Tarihi günde veriler gelmeye devam ediyor. İngiltere’den istihdam verileri açıklandı bugün. Gelen veriler Fed’in faiz kararını açıklamasından önce GBP için son derece önemli verilerdi diyebiliriz. 
Gelen verilere bakmadan önce dün açıklanan enflasyon verisini hatırlayalım. TÜFE %0.1 ile beklentide gelmişti ancak önceki veriye göre hafifte olsa iyileşme yaşanması ve yeniden pozitif seviyelere çıkılması dikkatleri çekmişti. Ancak BOE’nin %2’lik enflasyon hedefinden hala çok uzak olduğunu da söyleyelim. Zaten bugün de BOE başkanı Carney yaptığı açıklamalarda enflasyon hedefine yaklaşılmadığını ve faiz artışı için istenilen şartların oluşmadığına dikkat çekmişti.
Bugün gelen verilerde ise karışık bir tablo karşımıza çıkıyor. Saatlik ortalama kazançlar beklentiden kötü %2.4, işsizlik değişimi de 3.9 bin ile beklentiden kötü geldi. İşsizlik oranının ise %5.2 ile beklentiden iyi geldiğini görüyoruz. Maaş artış hızındaki azalma dikkatlerden kaçmıyor ancak işsizlik oranında iyileşme var ve son 7 yılın en düşük seviyelerinde kalmaya devam ediyor. Yani beklenti altı kalan veriler olsa da İngiltere’nin istihdam durumu için hala kötü diyemeyiz.
Zaten dün gelen GBP satışlarıyla birlikte GBPUSD 1.51 bölgesinin de altına gerilemişti. GBPUSD’de satış baskısı devam eder ve aşağıda 1.5000 seviyesi de tamamen geçilirse düşüşler hız kazanabilir. Aşağıda ise 1.4960 ve 1.4920 bir sonraki önemli destek seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor. Toparlanmalarda ise 1.5050 ve 1.5100 seviyeleri direnç olarak çalışabilir. Tabi ki akşam Fed’in faiz kararından GBPUSD’nin de payını alacağını ve sert hareketler yaşanabileceği uyarısını da yapalım.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.