GBPUSD Paritesi Yorumu – 13 Eylül 2016

İngiltere'den Yıllık TÜFE %0.6 Geldi!

Dün ekonomik takvime baktığımızda birincil derecede öneme sahip bir veri yoktu fakat dolar endeksinde yaşanılan toparlanmadan sonra USD alıcılarının devrede olduğuna şahit olduk. Hafta boyunca önemli veri ve gelişmeler bizleri bekliyor. Bugün İngiltere’den enflasyon rakamları açıklandı. Dilerseniz gelen verinin detaylarına bir göz atalım.

İngiltere’den yıllık TÜFE’nin %0.7 gelmesi bekleniyordu. Veri %0.6 ile beklentilerin altında kaldı fakat önceki rakama baktığımızda bir değişiklik yaşanmadı. ÜFE çıktısı da beklentiden kötü %0.2 geldi. Piyasanın beklentisi verinin %0.6 gelmesi yönündeydi. Gelen verilerin GBPUSD üzerinde etkisi son derece sınırlı oldu. GBPUSD’de aşağıda 1.3150 bölgesi son derece önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölge üzerinden geçen 50 günlük hareketli ortalama seviyesinin geçmesi burayı daha sağlam bir destek haline getiriyor. Yaşanacak olan geri çekilmeler bu bölgeden tepki alabilir.

Yarın İngiltere’den istihdam verilerini takip edeceğiz. Özellikle ortalama saatlik kazançlar verisi GBP için son derece önemli olacak. Perşembe günü ise BoE faiz kararını takip edeceğiz. Bu toplantıda herhangi bir faiz indirimi beklenmese önümüzdeki toplantıda gevşeme hamlelerinin devam etmesi bekleniliyor. BoE’den gelecek olan açıklamaları yakından takip edeceğiz. BoE kararlarından sonra ise gözler ABD’den gelecek olan önemli verilere çevrilecek. Özellikle ABD’den gelecek olan perakende ve TÜFE verileri USD için son derece kritik olacak. Bu hafta GBPUSD’de önemli hareketlenmeler yaşanacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.