GBP/USD Paritesi Raporu – 10.12.2015

BOE Faizleri Sabit Tuttu

İngiltere Merkez Bankası para politikası kararlarını açıkladı. BOE faizleri beklenildiği gibi %0.50’de sabit tuttu. Faiz oylaması da 1-0-8 şeklinde sabit kaldı. Yani yalnızca 1 üye faiz artırımı yönünde olumlu oy kullanırken 8 üye faiz oranlarının sabit kalması şeklinde oy kullanmaya devam etti. Varlık alım programı 375 milyar sterlin ile sabit tutulurken, varlık alım programı oylaması da 0-0-9 şeklinde sabit kaldı. 
Petrol fiyatlarındaki düşüşün enflasyon üzerindeki olumsuz etkisinin devam ettiğini, BOE’nin politikasıyla diğer merkez banklarının kararların arasında mekanik bir bağlantının olmadığına dikkat çekildi. Politika kararlarının enflasyon görünümüne bağlı olarak değişeceğini ve 2016’nın ilk yarısı için enflasyonun %1’in altında kalmaya devam edeceğinin yeniden altı çizildi.
Para politikası kararlarının açıklanmasıyla birlikte GBPUSD’de ise satıcılar devreye girdi ve 1.5150 bölgesinin altına doğru bir geri çekilme yaşandı. Düşüşlerin devam etmesi durumunda 1.5100  ve 1.5050 seviyeleri son derece önemli destek durumunda. Yükselişlerde ise yukarıda 1.52 bölgesi önemli direnç olma özelliğini koruyor. GBPUSD’de 1.51 bölgesinin altına tamamen geçilmediği sürece satış için iyimser olmayacağız.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.