GBPUSD Önümüzdeki Haftalarda…

Nisan ayı sonunda İngiltere 2012 ilk çeyrek öncü büyüme verisi gelmişti. 2012 ilk çeyrekte İngiltere ekonomisinin 0.1% büyümesi beklenirken öncü büyüme 0.2% daralmaya işaret ediyordu. 2011 son çeyrek büyüme oranında da aşağı yönlü revizeye gidilmişti.

Bugün 2012 ilk çeyrek revize büyüme oranı açıklandı. Beklenti öncü büyüme oranı olan -0.2% iken revize büyüme -0.3% ile beklenenden daha düşük gelerek daha büyük ölçüde bir daralmaya işaret ediyor.

Mayıs başındaki BoE PPK toplantısında 9 üyeden sadece biri, Miles, daha fazla varlık alımı lehine oy kullanmış, varlık alımının diğer bir savunucusu Posen geri adım atarak aksi yönde oy kullanmıştı. Fakat son PPK toplantısından bu yana Posen’den gelen açıklamalar bu kararı verirken erken davrandığını ve tekrar varlık alımı lehine oy kullanacağı sinyalini veriyor.

Özellikle öncü ve revize büyüme rakamlarının beklentinin altında kalması diğer 7 PPK üyesinin de biraz tonunu gevşeterek varlık alımına sıcak bakabileceğini düşünüyoruz.

Yani zaten USD’nin değer kazanmasına bağlı olarak büyük kan kaybeden GBPUSD varlık alımı yanlılarının sayısının artması beklentisiyle düşüşüne devam edecek.

GBPUSD paritesinde teknik seviyelere baktığımızda, ilk önce önümüzde güçlü Fibo desteği olan 1.5640/45 seviyesi var. Satışların önce bu seviyeleri kırması gerek. Bugün beklentiden kötü gelen revize büyüme oranıyla tetiklenen satışlar da zaten bu destekten döndü.

1.5640’tan sonra 1.55 kritik bir psikolojik ve teknik destek olarak gözümüze çarpıyor. Daha sonrasında ise satışlar GBPUSD paritesini 1.52 seviyelerine kadar çekebileceğini tahmin ediyoruz.

Yani Yunanistan hükümet krizinin ve USD, JPY gibi güvenli limanlara kaçışın devam etmesi durumunda, önümüzdeki haftalarda GBPUSD paritesinin önce 1.55 sonra da 1.52 desteklerini test edeceğini tahmin ediyoruz.

GBPUSD’yi yakından ilgilendiren gelişme, veri, haber ve açıklamaları platformumuz üzerinden siz sevgili üyelerimizle paylaşmaya devam edeceğiz. GBPUSD için bizi takip etmeye devam ediniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.