GBPUSD Neden 1.40’lara Gidiyor?

Bizi bir süredir takip edenler son aylarda GBP’de ısrarla değer kaybını öngören raporlar yazdığımızın farkındalar.

Bizi bir süredir takip edenler son aylarda GBP’de ısrarla değer kaybını öngören raporlar yazdığımızın farkındalar. Bize sık sorulan bir soru “bu trendin sonuna geldik mi yoksa devam mı edecek” olunca hem genel bir özet yapmak hem de yeni okuyucularımız için fikir oluşturmak adına görüşlerimizi detaylara boğmadan toparlayalım dedik.

2013’te GBP’deki değer kaybının özellikle EURO ve Dolar’a karşı devam etmesini bekliyoruz. EURGBP’de 0.90’ın üstünü görürüz GBPUSD’de de 1.40’a yaklaşırız görüşündeyiz. Sebepleri sıralayalım;

*İngiltere Merkez Bankası (BoE) enflasyonu hedefe indiremediğini ve enflasyonun yüksek kalacağını kabul etti. Bu GBP’nin değersizleşme sürecini arttıracak.

*İngiltere AAA notunu çok büyük bir ihtimalle kaybedecek bu da tahvil faizleri üzerinde yukarı baskı yaparak hükümet bütçesini daha da zor bir pozisyona sokacaktır.

* Ekonomi yavaş büyümeye dönse bile enflasyon sebebiyle GBP cinsinden varlıkların değeri zayıflayacak 

*Yerel varlık yöneticilerinin son 3 yılda riskten kaçış havası ile yurda soktukları varlıklar global risk iştahının artması ile tekrar geldikleri yere dönüyorlar bu da portföylerdeki GBP cinsinden varlıkların satılarak yabancı para cinsinden varlıkların alınması demek.

*(Euro Bölgesi’nin aksine) İngiltere’nin ödemeler dengesi açık vermeye devam edecek bu da GBP için bir başka olumsuz unsur.

Bu raporumuz GBPUSD aralarda 100 hatta 200 pipslik ralliler yapamaz demek değil sadece makro görüntüde GBPUSD’de aşağı EURGBP’de ise yukarı trendin 2013 boyunca devamını beklemek gerek demek.  

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.