GBPUSD Analizi 11.06.2014

GBPUSD’de Düşüş Bitti mi?

Dün açıklanan iyi üretim verilerinin ardından İngiltere’den bugün gelen istihdam verileri de ülke ekonomisi ile ilgili sağlam bir görünüme işaret ediyor.
İşsizlik oranının %6.8’den %6.7’ye düşmesi beklenirken %6.6 ile son 5 yılın en düşük seviyelerine geriledi. İşsizlik başvuruları da 27.4 binlik düşüş ile beklentiden daha iyiydi. İstihdam raporunun tek olumsuz tarafı ise ortalama kazançlarda %1.2 artış beklenirken artışın %0.7 ile sınırlı kalmasıydı.
İngiltere’den son zamanlarda gelen verilerin ekonomi ile ilgili sağlam sinyaller vermesi ile merkez bankası BoE’nin faiz artış sürecine daha erken başlayacağı beklentileri güçlenebilir. Genel beklenti BoE’nin faizleri 2015 ikinci çeyrekte artırmaya başlayacağı yönünde olmasına rağmen 2015 birinci çeyrekte hatta 2014 sonunda artış beklentisinde olan ekonomist ve kurumlar da yok değil.
GBPUSD olumlu istihdam verilerinin ardından 1.68 seviyesine doğru bir atağa kalktı. İyi verilerin gelmeye devam etmesi ve faiz artış süreci ile ilgili beklentilerin daha yakına çekilmesi ile GBPUSD’nin daha yukarıları zorlaması beklenebilir. Orta vadede 1.6850 bölgesinin aşılmasıyla 1.70’lere doğru bir hamle sürpriz olmayacak bizim için.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.