GBP / USD Yorumu – 24.06.2014

Carney Bu Sefer Temkinli

İngiltere merkez bankası BoE çeyreklik enflasyon raporunu yayınladı ve para politikası kurulu üyelerinden önemli açıklamalar geldi enflasyon raporu sunumu sırasında.
BoE üyelerinden Bean para politikasını normalleştirme yönünde kademeli olarak ilerlendiğini ve bu sürecin ekonomideki gelişmelere bağlı olduğunu söyledi. Bean ayrıca genişlemeci para politikasından gereğinden erken çıkış üretkenlikteki toparlanmayı riske atabilir, gereğinden geç çıkış ise enflasyon baskısı yaratabilir fakat bu faiz artışlarıyla kolayca bertaraf edilebilir dedi.
BoE başkanı Carney ise maaş verileri ekonomide daha önce tahmin edilenden daha fazla atıl kapasite olduğunu gösteriyor dedi fakat maaşlarda toparlanmanın yakın zamanda başlayacağına dair sinyaller var diye ekledi. 
Carney faiz artışının zamanlamasının verilere bağlı olduğunu söylerken bu artışların kademeli ve sınırlı olacağını belirtti. Ayrıca istihdam artışının güçlü olduğuna dikkat çeken BoE başkanı atıl kapasitenin ise %1.5 – %1 seviyelerinden daha fazla olabileceğini düşündüğünü ifade etti.
BoE başkanı Carney’den özellikle atıl kapasite ile ilgili temkinli açıklamalar  gelmesi bu sene içinde gelebilecek bir faiz artışı beklentisinde olanları pek sevindirmedi ve sert GBP satışları getirdi. Carney iki hafta önce yaptığı açıklamalarla 2014 son çeyrekte faiz artışı beklentileri yaratmıştı.
Açıklamalar sonrası 1.7020 seviyesinden 1.6970’lere kadar gerileyen GBPUSD’de gevşemenin devam etme ihtimali var. Fakat 2014’te faiz artışı gelme ihtimalinin hala yüksek olduğunu düşünüyoruz ve GBPUSD’deki düşüşlerin kalıcı olmasını beklemiyoruz. Orta vadede 1.6920 bölgesinin destek olarak çalışması beklenebilir. 1.7050 direnç bölgesinin kalıcı bir şekilde alınmasıyla ise 1.73’lere doğru bir yükseliş trendi başlayabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.