GBP / USD Yorumu – 06.11.2015

GBPUSD’de Neler Oluyor?

Bu hafta ekonomik takvime şöyle bir dönüp baktığımızda İngiltere’den gelen verilerin ardı arkası kesilmedi diyebiliriz. Pazartesiden itibaren gelmeye başlayan PMI verileri sonrası perşembe günü BoE’nin faiz oranı kararı, faiz oylama sonuçları ve enflasyon raporu açıklandı. Ardından da BoE başkanı Carney konuşma yaptı. Bugün de imalat üretimi ve ticaret dengesi verileri geldi İngiltere’den.

Dün BoE faiz oranı değişikliğine gitmemişti ve faizleri %.50’de sabit tutmuştu. Faiz oylaması ise 1-0-8 ile yalnızca 1 üyenin faiz artışına yönelik oy kullanması ve 8 kişinin faiz oranını sabit tutmasını oylamasıyla beklentiyle aynı oranda gelmişti. Ancak bu kararların ardından enflasyon beklentilerine gelen negatif revizeler ve faiz artışı kararının 2017’nin ilk çeyreğine ertelenmesinin açıklanması GBP’ye sert satışlar getirdi. Bundan en büyük payı tabi ki GBPUSD paritesi aldı ve 1.5380 seviyelerinden 1.5130 bölgesine kadar geriledi.
Bugün ise imalat üretimi %0.4 beklentisinin üzerinde %0.8 geldi. Ticaret dengesi de beklentiden iyi -10.79 milyar sterlin olarak açıklandı. Ancak bu veriler bile GBPUSD’de toparlanma yaşanmasına yardımcı olmadı.
Hafta başından beri söylediğimiz gibi 16.30’da ABD’den istihdam raporu açıklanacak. Gelecek olan veriler her pariteye hareketlilik getireceği gibi GBPUSD’de bu hareketlilikten nasibini alacak. Açıklanacak olan verilerde iyileşmeler yaşanması GBPUSD üzerindeki baskıyı artık iyice arttırabilir. Artık aşağıda 1.50 bölgesi önemli destek durumunda. Bu bölgenin geçilmesi durumunda ise GBPUSD’deki satışlar hız kazanabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.