GBP/ USD Paritesi Yorumu

İstihdam Verileri Sonrası GBPUSD

İngiltere’den istihdam verileri açıklandı. İşsizlik değişimi -14.8 bin ile beklentilerden iyi geldi. Ortalama saatlik kazançlar %1.9 ile beklentide gelirken, işsizlik oranı %5.1 ile beklentiden kötü geldi. İşsizlik oranında beklenen iyileşme yaşanmasa da büyük resme baktığımızda düşüşün devam ettiğini söyleyebiliriz.
İstihdamda yaşanan iyileşme GBP için pozitif oldu. Verilerin açıklanmasının hemen ardından GBP alıcıları devreye girdi ve GBPUSD’de 1.4330’lara kadar bir yükseliş gerçekleşti. Geçtiğimiz haftalarda parite 1.41 altına kadar geriledikten sonra gelen kar alımları ve doların güç kaybetmesi ile birlikte 1.4650’lere kadar bir toparlanmaya şahit olmuştuk hatırlayacağımız gibi.
Ancak enflasyonda beklenen iyileşmenin bir türlü yaşanamaması, BOE’nin faizleri yakın zamanda artırmayacağı beklentisi ve Brexit risklerinin de devam etmesi sebebiyle GBPUSD üzerindeki baskıdan bir türlü kurtulabilmiş değil. Kısa vadede tabi ki senaryolar değişebiliyor ve geçtiğimiz günlerdeki gibi toparlanmalar yaşanabilir zaman zaman. Ancak orta ve uzun vadede bu toparlanmaların bir yükselişe dönüşmesini beklemiyoruz açıkçası.
Paritede yukarı yönlü hareketin sürmesi durumunda 1.4360 ve 1.4450 seviyeleri önemli direnç durumunda. Toparlanmanın devam edebilmesi için 1.4360 üzerinde günlük kapanışların gerçekleşmesi gerekiyor yeniden. Satış baskısının devam etmesi durumunda ise 1.4240 ve 1.4200 seviyeleri destek olarak çalışabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.