GBP / USD Paritesi Yorumu – 30.09.2015

Pound İçin Uykudan Uyanma Vakti

Pound için haftanın en önemli anlarından birini yaşadık biraz önce. İngiltere’den ikinci çeyrek final büyüme ile cari denge rakamları yayınlandı. Yarın ve Cuma günü gelecek olan PMI verileri öncesi pound uykusundan uyanmaya başladı yani.
İkinci çeyrek büyümenin artık en son versiyonunu açıkladı İngiltere ulusal istatistik ofisi (ONS) ve çeyreklik bazda beklendiği gibi %0.7 seviyesinde sabit kaldı. Yani aslında herhangi bir revize yok.
Diğer yandan yıllık bazda piyasa herhangi bir revize beklemezken %2.6’dan %2.4’e revize geldi. Ayrıca 2014 yılı büyümesini de %3.0’den %2.9’a revize etti ONS. Aşağı revizelere rağmen İngiltere GSYİH kriz öncesi zirvenin hala %5.9 üzerinde. Sektörel olarak baktığımızda büyümeye en büyük katkı hizmetler sektöründen gelirken üretim, imalat ve inşaat sektörü kriz öncesi seviyelerini yakalayabilmiş değil.
Cari denge tarafında ise çok iyi bir haber var. ONS’den gelen verilere göre İngiltere ekonomisi ikinci çeyrekte 16.8 milyarlık bir cari açık verdi. Piyasa beklentisinden %25 daha az bir açık ve önceki çeyreğe de pozitif revize var. Bizim gibi İngiltere ekonomisinin de en zayıf karnı cari denge ve yaşanan iyileşme pozitif.
Pound açısından yatırımcıların şu anda en önem verdiği konu BoE’nin ne zaman faiz artışlarına başlayacağı. Büyüme hala kabul edilebilir seviyelerde, işsizlik oranı ve maaşlar gibi istihdam göstergelerinde durum iyi, tek eksik enflasyon. Bunların yanında son zamanlarda borsalarda yaşanan keskin satış dalgası BoE’nin faiz artışları için acele etmemesine neden olabilecek bir faktör.
Piyasaların beklentisi enflasyonun bu sene sonunda yükselmeye başlaması ve Çin kaygılarının yetkililerden gelen müdahalelerle azalmasıyla BoE’nin 2016 ilk yarıda faiz artışlarına başlayacağı yönünde. Biz de aynı görüşteyiz bu nedenle de kısa vadede baskı devam etse de GBPUSD için orta ve uzun vadede iyimserliğimizi koruyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.