GBP / USD Paritesi Yorumu – 30.06.2015

İngiltere’den Önemli Veriler

İngiltere birinci çeyrek final büyüme rakamları açıklandı. Beklendiği gibi çeyreklik bazda büyüme %0.3’den %0.4’e revize edilirken, yıllık bazda piyasa %2.5 beklerken %2.4’den %2.9’a revize geldi.
Hane halkı harcanabilir geliri çeyreklik bazda %0.2 artarken, yıllık bazda %4.5 ile son 14 yılın en hızlı artışını kaydetti. İki hafta önce gelen ortalama maaşlarda artış ile birlikte faiz artışları için ısınmaya başlayan BoE’yi sevindirecek bir veri.
Büyüme verisiyle birlikte açıklanan cari denge ise -26.5 milyar ile beklentiden daha kötü. Cari denge İngiltere’nin yumuşak karnı olmaya devam ediyor fakat BoE’nin enflasyon, büyüme ve istihdam verilerine daha fazla önem verdiğini biliyoruz. Büyüme ve istihdamda işler yolunda gidiyor son gelen veriler göre enflasyon ise düşük petrol fiyatlarının etkisinin kaybolmaya başlamasıyla yıl sonuna doğru BoE’nin hedefine doğru yükselişe geçecek.
GBPUSD veriler öncesi seviyelerine çok uzakta değil. 1.5660 bölgesi en yakın destek ve 1.58 en yakın direnç bölgesi. 2016’nın ilk yarısı hala ilk faiz artışı için en makul dönem olarak ön plana çıkıyor bizce ve beklentiler GBPUSD üzerindeki baskıyı azaltan bir faktör. Zayıf dolar anlarında GBPUSD alışı ilk değerlendirilecek işlem stratejisi olarak parlayabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.