GBP / USD Paritesi Yorumu – 28.07.2015

GBPUSD Büyümeden İstediğini Kopardı

İngiltere G7 içinde ikinci çeyrek büyümesini ilk açıklayan ülke oldu ve öncü rakama göre büyüme beklendiği gibi ikinci çeyrekte çeyreklik bazda %0.4’den %0.7’ye tırmandı.
Detaylar ekonominin yaklaşık dörtte üçünü oluşturan hizmetler sektörünün ikinci çeyrekte de büyümeye öncülük ettiğini gösteriyor. Hizmetler sektörü %0.7 büyürken, imalat sektörü %0.3, tarım ise %0.7 küçüldü. Üretimde ise %1.0 artış var. Hükümetin imalata yönelik teşviklerine rağmen sektörde daralma yaşanması raporun negatif tarafı. Yunanistan riski ve özellikle euro karşısında güçlenen pound imalattaki zayıflamanın en önemli nedenleri olarak öne çıkıyor.
Büyüme yıllık bazda ise %2.6 ile önceki çeyreğe göre daha düşük fakat ONS’den (Ulusal İstatistik Bürosu) gelen açıklamaya göre İngiltere’de toplam GSYİH 2008 krizi öncesine göre %5.2 daha fazla ve kişi başına düşen gelirde de kriz öncesi seviyeler yakalanmış durumda.
İngiltere gelişmiş ülkeler arasında büyüme liginde en üst sıralardaki yerini koruyor. Büyüme performansı atıl kapasitenin de azalmaya başladığının işareti ve istihdamdaki sıkılaşma ile maaşlardaki artışı ateşleyecek bir faktör. Tabi bu da zincirleme olarak enflasyonist baskıları palazlayacak.
İvmelenen büyüme BoE’de faiz artışını savunanların elini güçlendirecek ve 6 Ağustos’daki toplantıda muhtemelen iki üye, McCafferty ve Weale, tekrar faiz artışı için oy kullanacak. Tabi bunu iki hafta sonraki tutanaklarda öğreneceğiz. Son zamanlarda gelen açıklamalarından diğer bir üye Miles’ın da faiz artışına sıcak bakmaya başladığını anlıyoruz. 
Fakat faiz artışı için dokuz üyeli kurulda en az beş üyenin oyu gerekiyor ve bunun için şu an %0 seviyesinde olan enflasyonda yükselişin başlamasını görmemiz gerecek büyük ihtimalle. İlk faiz artışı için şartların 2016 ilk yarıda oluşmasını beklemeye devam ediyoruz. Son veriler ve açıklamalar ilk artışın beklenenden daha erken gelme ihtimalinin daha geç gelme ihtimalinden çok daha yüksek olduğunu gösteriyor. Yani faiz artışının 2016 ilk çeyrekte gelmesi de büyük bir sürpriz olmayacak.
GBPUSD büyüme verisinden istediğini aldı diyebiliriz. Yarın FOMC kararları ile Perşembe günü ABD büyüme dolar boğalarını uyandırmazsa önce 1.5670 bölgesine sonrasında ise 1.60’lara doğru yükseliş trendinin devamını bekliyoruz. 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.