GBP / USD Paritesi Yorumu – 28.01.2016

Büyüme Verisi Sonrası GBPUSD

İngiltere’den 4. çeyrek öncü büyüme verisi beklentilere paralel %0.5 olarak açıklandı. Çeyreklik bazda baktığımızda büyüme hızlanırken yıllık bazda %1.9 olarak açıklanan veride gerileme yaşanmasından da bahsetmeden geçmeyelim.
Bildiğimiz gibi İngiltere’de hizmetler sektörü ekonomide önemli pay sahibi ve büyümeye en büyük katkının da bu sektörden geldiğini görüyoruz. En büyük pozitif katkıyı %0.52 büyüme ile hizmetler sektörü sağlarken, üretim sektöründe %0.03 ve inşaat sektöründe %0.01’lik daralmanın da büyümeyi negatif etkilediğini söyleyelim. Gelen verilerin ardından İngiltere Maliye Bakanı Osborne ise yaptığı açıklamada global ekonomide yaşanan çalkantılara rağmen İngiltere’nin istikrarlı şekilde büyümeye devam ettiğinin altını çizdi. 
Tabi ki İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney ve diğer üyelerden gelen faiz artışı ile ilgili temkinli açıklamalar ve Brexit’in (Avrupa Birliği’nden çıkış) de gündemde olmasıyla birlikte GBP üzerindeki baskı hala devam ediyor. BOE faiz artışına gitmek için enflasyonda ve maaşlardaki artış hızında iyileşme görmek isteyecektir ve şüphesiz bu verileri yakından takip edecektir önümüzdeki dönemde.
Açıklanan veriler sonrası GBPUSD’de alıcılar devreye girdi ve 1.4340 bölgesi üzerine kadar bir yükseliş yaşandı. Ancak paritede yükselişler kalıcı olmuyor son dönemde ve parite 1.43 bölgesi üzerinde tutunmakta zorlanıyor açıkçası. Bu bölge üzerinde günlük kapanışlar gerçekleşmediği sürece toparlamanın devam etmesinden bahsetmek zor gözüküyor.
Toparlanmanın devam etmesi durumunda yukarıda en yakın direnç bölgesi olarak gözlerimiz 1.4360 bölgesinde olacak. Bu bölge üzerinde bahsettiğimiz gibi günlük kapanışlar gerçekleşmesi toparlanmayı bir miktar daha destekleyebilir. Satıcıların yeniden devreye girmesiyle yön tekrar aşağı döner ise 1.4230 ve ardından 1.4120 seviyeleri satıcıların hızını kesebilir. Yukarıda bahsettiğimiz sebepleri de göz önünde bulundurduğumuzda kısa vadede bu tarz toparlanmalar yaşansa da GBPUSD üzerindeki baskının devam etmesini bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.