GBP / USD Paritesi Yorumu – 27.11.2015

İngiltere Üçüncü Çeyrekte %0.5 Büyüdü

İngiltere üçüncü çeyrek ikinci büyüme tahmini biraz önce açıklandı. İlk tahmin %0.5’lik bir büyüme var diyordu, ikinci tahmin de bunu teyit ediyor. Yani %0.5’lik ilk tahmine herhangi bir revize gelmedi ONS tarafından. Yıllık bazda ise büyüme %2.3 seviyesinde.
Sektör olarak baktığımızda üretim sektörü %0.2 büyürken hizmetler sektörü %0.7, inşaat sektörü ise %-2.2 büyümüş üçüncü çeyrekte. Hem üretim hem inşaat sektörü hala 2008 krizi öncesi seviyelerinin altında. Yani krizin getirdiği hasar henüz tamamen onarılabilmiş değil. Hizmetler sektöründe ise durum farklı, neredeyse kriz öncesi seviyelerin %10 üzerinde.
Harcama hesaplamasına göre ise özel sektör yatırımları %2.2, hane halkı harcamaları %0.8 ile ilk tahminden daha iyi. Dış ticarette ise ihracat %0.9 ile ilk tahminin altında, ithalat %5.5 ile ilk tahminin çok üzerinde. Yani dış ticaret açığı ilk tahminden daha yüksek ve ikinci çeyreğin de neredeyse iki katı kadar.
Toplayacak olursak hizmetler sektörü İngiltere ekonomisini sırtında taşıyan sektör. Bu da aslında İngiltere için hizmetler PMI verisine diğer PMI verilerinden çok daha fazla vurgu yapmamızın nedenini açıklıyor. İnşaat sektörü ve dış ticaret açığı ise ekonominin hızını kesen iki kalem ve büyümeyi canlandırmayı amaçlayan yetkililerden aksiyon bekliyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.