GBP / USD Paritesi Yorumu – 27.10.2015

GBPUSD Sarsıldı Ama Yıkılmadı

İngiltere her zaman olduğu gibi büyüme verisini en erken yayınlayan G7 ülkesi oldu fakat açıklanan veriler üçüncü çeyrekte net bir yavaşlamaya işaret ediyor. İkinci çeyrekte %0.7 büyüyen İngiltere ekonomisi üçüncü çeyrekte %0.5 büyüyerek hayal kırıklığı yarattı. Yıllık bazda da büyüme %2.3 ile beklentilerin altında kaldı. 
Başarı detaylarda saklıdır diyoruz hep. O yüzden hemen detaylara bir göz atalım. İngiltere ekonomisinin amiral gemisi hizmetler sektöründe %0.7 ile aslında önceki çeyreğe göre daha hızlı bir büyüme var. Fakat diğer sektörler teklemeye devam ediyor. 
En büyük endişe kaynağı ise inşaat sektörü. İkinci çeyrekte %1.4 büyüme kaydeden sektörde üçüncü çeyrekte %2.2 gerileme var. Sanayi üretimi de %0.7’den %0.3’e gerilemiş durumda. Her iki sektör de hala 2008 krizinden önceki seviyelerinin altındalar.
Sanayi ve imalat üretimindeki zayıflamalar için kabahat belli; zayıf global talep ve güçlü pound. Fakat hizmetler sektörü İngiltere ekonomisini omuzlarında taşımaya devam ediyor.
Yavaşlayan büyüme BoE’yi faizleri artırırken iki kere düşünmeye itecektir fakat aynı kategorideki diğer ülkelere kıyasla İngiltere büyümesi hala kabul edilebilir seviyelerde ve eğer enflasyonda o gelmeyen artış en sonunda kendini gösterirse 2016 ilk yarıda BoE tetiği çekebilir.
GBPUSD’nin veriye ilk verdiği tepki 1.53 seviyelerine düşmek oldu fakat şu an itibariyle verdiklerinden fazlasını geri almış durumda ve 1.5350’leri test ediyor. 
1.53 – 1.5290 bölgesi hem bu ay başında başlayan toparlanma trendinin destek hattının geçtiği bölge olması hem de fiyatın daha önce aşmakta zorlandığı bir seviye olması nedeniyle şimdilik destek görevi görüyor. Yukarıda ise 1.55 seviyesi hem psikolojik direnç hem de 100 günlük hareketli ortalama seviyesi geçiyor ve geçtiğimiz hafta bir kaç kez denese de bir türlü sözünü geçiremedi.
GBPUSD’de kısa vadede 1.55 – 1.50 bant hareketinin devam etmesini bekliyoruz fakat orta ve uzun vadede iyimserliğimizi koruyoruz. Yani bu bandın dışına doğru hareket yukarı yönlü olacak bizce.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.