GBP / USD Paritesi Yorumu – 25.02.2016

Pound Daha Ne Kadar Düşer?

Günün en önemli verilerinden biri, İngiltere dördüncü çeyrek ikinci tahmini açıklandı ve bundan dört hafta önce açıklanan %0.5’lik ilk tahmine herhangi bir revize gelmedi. Yıllık bazda da %1.9 ile ilk tahmin ile aynı dördüncü çeyrek büyüme.
Detaylara dönelim… Özel sektör yatırımları piyasa %0.9 artış beklerken %2.1 gerilemiş. Tüketici harcamaları %0.7 beklentinin hafif altında, hükümet harcamaları %0.5 ile beklentiden çok daha iyi gelirken ithalat %1.2 ile beklentide, ihracat ise %-0.1 ile beklentinin hafif altında kalmış.
Piyasalar şu an İngiltere’den gelen verileri tamamen görmezden gelerek AB referandumuna odaklanmış durumda. En son dün açıklanan YouGov anketi ‘çıkış’ isteyenlerin 7 puan kayıpla %38’e gerilediğini, ‘kalış’ isteyenlerin ise 1 puan artışla %37’ye yükseldiğini gösteriyordu. Yani Boris Johnson’un ‘çıkış’ safına katılması şimdilik en azından anketlere pek yansımamış gibi görünüyor. Tabi bundan sonra gelecek olan anket sonuçlarını takip etmeye devam edilecek.
GBPUSD hafta başından bu yana devam eden düşüş sonrası bugün 1.39 üzerinde denge bulma çabasında. Dün açıklanan pozitif anket sonucuna rağmen GBPUSD’de herhangi bir toparlanma yaşanmaması düşüşün sadece Brexit endişesi kaynaklı olmadığını akıllara getiriyor. Hem BoE’nin bu sene faiz artışları konusunda çok daha temkinli olacağı hem de güçlü dolar GBPUSD üzerindeki baskının diğer önemli nedenleri.
Anket sonuçları ‘kalış’ isteyenlerin önemli bir farkla öne geçtiğini göstermediği sürece GBPUSD’den kalıcı bir ralli beklememek lazım. Yani anketlerin gelişimi GBPUSD’deki gidişatı belirleyecek önümüzdeki bir kaç ay. Anketlerin yanında ABD’den gelecek olan veriler ve Fed’in faiz artışı politikası paritenin diğer belirleyicileri olacak. 
Brexit kampının anketlerde öne geçmesine Fed’in tekrar faiz artışı patikasına girmesi eklenmesi GBPUSD için en kötü senaryo olur. Bu durumda 1.35’ler hatta 1.30’lar gündeme gelebilir önümüzdeki aylarda. Tersi durumda ise GBPUSD’nin tekrar 1.50’lere doğru bir patikaya girdiğine tanıklık edebiliriz.
Bugün için ise öğleden sonra ABD’den gelecek olan dayanıklı ürün siparişleri raporu yön verecek pariteye. 1.39 üzerinde dinleniyor şu anda GBPUSD ve ABD’den verilerin beklenti üzeri gelmesiyle tekrar düşüşe kaldığı yerden devam edebilir. Zayıf veriler ise soluk almasını sağlayabilir paritenin ve 1.40’lara doğru bir harekete neden olabilir. 
Bu arada bir önemli not. Pound üzerindeki Brexit baskısı hem büyüme hem enflasyon için pozitif. Yani Brexit endişeleri yan etki olarak ileride BoE’nin faiz artışı için istediği zemini hazırlıyor olabilir. Şu an piyasalar BoE sonsuza dek faiz artırmayacak algısı var fakat eğer referandum kazasız atlatılır, maaşlar ve enflasyonda yukarı yönlü hareket başlar ve global piyasalar da merkez bankalarının hamleleri ile önümüzdeki aylarda denge bulursa piyasalar yine BoE faiz artışlarından bahsetmeye başlayacaktır.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.