GBP / USD Paritesi Yorumu – 24.11.2015

Carney Konuştu, GBP/USD’de Neler Oldu?

Bugün BoE’den ekonomik görünüm ve para politikalarıyla ilgili önemli açıklamalar geldi. 
İngiliz Hazine Komitesi’nin sorularını yanıtlayan Başkan Carney, son yıllarda merkez bankası üzerindeki baskının arttığını belirtti. Para politikasında sıkılaşmanın gerekliliğine ve faiz artışıyla birlikte %2’lik faiz oranı hedefine kademeli olarak gidilmesinin ileride gerekli görüldüğü takdirde parasal genişleme politikasının uygulanması için alan yaratabileceğine dikkat çekti.
Açıklamalarının devamında da İngiltere’nin negatif faiz oranına ihtiyacı olacağını düşünmediğini belirten Carney, bununla birlikte faiz artışı sürecinin hayata geçebilmesi için ekonomide sağlam bir şekilde iyileşme görülmesinin gerektiğini söyledi.
Haldane ise, enflasyon ve büyüme üzerinde aşağı yönlü risklerin devam ettiğini ve faizlerin daha ne kadar süre düşük seviyelerde kalacağı konusunda emin olmadıklarını söyledi. Baktığımızda gelen gevşek tonda açıklamalar GBP’ye negatif yansıdı diyebiliriz.
GBPUSD’de ise satış baskısı bugün de devam etti 1.51 bölgesi altına gerileyen paritede düşüşler devam edebilir. Artık aşağıda 1.5030 ve ardından 1.5000 seviyeleri önemli destek durumunda. GBPUSD 1.52 bölgesi altında kaldığı sürece alış için iyimser olmamaya devam edeceğiz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.