GBP / USD Paritesi Yorumu – 24.06.2015

İngiltere’de Faiz Artışı Sesleri

İngiltere merkez bankası BoE 4 Haziran’daki toplantıda faizleri %0.50 seviyesinde sabit tutmuş, geçtiğimiz hafta açıklanan tutanaklar ise faizlerin sabit kalma kararının dokuz üyenin de fikir birliği ile çıktığını göstermişti. Fakat yakın zamanda bu denge değişecek gibi görünüyor.
BoE’nin en şahin üyesi Martin Weale, İngiltere basınında çıkan röportajında istihdam piyasasındaki iyileşmeye atıf yaparak faizlerin artması gerektiğine vurgu yaptı. Maaşlardaki iyileşmeye dikkat çeken Weale düşük enflasyona rağmen istihdamdaki toparlanmanın bir para politikası reaksiyonu gerektirdiğini ifade etti ve Ağustos ayını işaret etti.
Weale ve McCafferty, Ağustos ve Aralık 2014 arasında faiz artışı için oy kullanmış fakat enflasyondaki keskin düşüş nedeniyle bu taleplerinden vazgeçmişlerdi. Fakat anlıyoruz ki Weale tekrar faiz artışları için ısınmaya başladı.
Ağustos ayı para politikası toplantı tutanakları muhtemelen en az bir üyenin faiz artışı istediğini gösterecek. Yani dokuza sıfırlık faizlerin sabit kalması yönündeki tablo büyük ihtimalle bozulacak. Geçtiğimiz Ağustos ayında olduğu gibi Weale ile birlikte McCafferty de faiz artışı isteyenler cephesine katılabilir.
Tabi bir veya iki üyenin istemesiyle faiz artışı gelmeyecek Ağustos ayında. Dokuz üyeden en az beşinin faiz artışı için oy vermesi gerekiyor BoE’nin faiz artırabilmesi için. 2016 birinci yarı ilk faiz artışı için hala piyasanın temel senaryosu fakat üyelerden birinin net bir şekilde faiz artışını dile getirmesi GBPUSD’nin iki günlük baskıyı atmasına yetti.
Avrupa seansı başlarken 1.58 üzerine tırmanan GBPUSD’nin önünde 1.5840 seviyelerine kadar önemli bir direnç yok. EURGBP ise 0.71 altında ve 0.7060’lara kadar önemli bir destek dikkatimizi çekmiyor. Pound Weale’dan aldığı dopingle önümüzdeki bir kaç günü sağlam tonda geçirebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.