GBP / USD Paritesi Yorumu – 23.12.2015

İngiltere 3. Çeyrekte Beklentilerin Altında Büyüdü

İngiltere 3. çeyrekte beklentilerin altında %0.4 büyüdü. Yıllık bazda ise %2.1 ile yine beklentilerin altında kalındığını görüyoruz. 2. çeyreğin ardından 3. çeyrekte de büyümenin beklentilerin altında kalması dikkatlerden kaçmadı. Ayrıca cari hesap -17.5 milyar sterlin ile beklentiden iyi gelirken hizmetler endeksi %0.5 ile beklentiden hafif kötü geldi.

İngiltere ekonomisi için son derece önemli olan hizmet sektöründeki zayıf büyümenin de gelen beklenti altı verilerde pay sahibi olduğunun altı çizildi. Bunlarla birlikte yine de kişi başına düşen GSYİH’nın 8 yıl aradan sonra ilk kez 2008 yılı krizi öncesindeki seviyelerinin üzerine çıkıldığını da belirtmeden geçmeyelim.
Geçtiğimiz hafta başından beri  satıcılı seyir hakim olan GBPUSD, Carney ve BOE’nin şahin üyesi Weale’den gelen faiz artışıyla ilgili güvercin tonda açıklamaların ardından nisan ayından beri en düşük seviyelerini görmüştü. 

Ancak bugün kar alımlarının gelmesiyle birlikte bir miktar toparlanma yaşanıyor paritede. Toparlanmanın devam etmesiyle birlikte 1.49 bölgesi üzerine tamamen çıkılırsa 1.4950 ve 1.5000 seviyeleri direnç bölgeleri olarak karşımıza çıkabilir. Paritede yönün yeniden aşağı dönmesiyle ise 1.4860 ve 1.4800 seviyeleri önemli destek durumunda.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.