GBP / USD Paritesi Yorumu – 22.04.2015

Pound Tutanaklarla Coştu

BoE tarafından yayınlanan iki hafta önceki toplantıya ait tutanaklar faizlerin ve varlık alım programının sabit kalma kararının dokuz üyenin oy birliği ile alındığını gösteriyor. Weale ve McCafferty faiz artışı taleplerinde düşük enflasyon nedeniyle geri adım atmaya devam ediyorlar.
Tutanaklara göre üyeler arasında bir sonraki faiz hamlesinin yukarı yönlü olacağına dair bir fikir birliği var ve bütün üyeler önümüzdeki üç yıl içinde faizlerin artma ihtimalinin artmama ihtimalinden daha yüksek olduğu görüşündeler.
TÜFE’nin önümüzdeki aylarda negatif bölgeye geçebileceğini kabul eden kurul güçlü GBP’nin TÜFE üzerinde yarattığı baskının beklenenden daha hızlı olabileceğini fakat bunun da ilerde enflasyonda daha keskin bir toparlanmaya neden olabileceğini düşünüyor.
BoE ayrıca Euro Bölgesi ekonomisindeki toparlanmayı not ederken ABD ekonomisindeki ani kötüleşmeyi ise şaşırtıcı görüyor. Sürdürülebilir bir büyüme için de maaşlarda ve fiyat enflasyonunda artışın gerekliliğine vurgu yapıyor.
Üyeler arasındaki bir sonraki faiz hamlesinin yukarı yönlü olacağına dair fikir birliği ve enflasyondaki yükselişin daha hızlı olabileceğine dair yorumlar nedeniyle tutanaklar beklentiden biraz daha şahin tona kayıyor ve bunun GBPUSD üzerindeki etkisi 100 pipslik bir yükseliş oldu. Tutanakların açıklanmasıyla birlikte 1.4940’lerden 1.5040 bölgesine doğru hızlı bir ralliye imza attı GBPUSD. 
İngiltere merkez bankası BoE, Fed sonrası faiz artışına en yakın gelişmiş ülke merkez bankası olarak ön plana çıkıyor ve enflasyon ile reel maaşlarda toparlanmanın başlamasıyla birlikte daha şahinleşebilir. Ekonomik göstergelerin faiz artışı için 2016 ilk çeyrekle birlikte elverişli hale gelmesini bekliyoruz.
Göreli daha sağlam bir ekonomik büyüme ve merkez bankasının yıl sonuna doğru daha şahinleşmeye başlaması ile pound bu sene dolara karşı koyabilecek para birimlerinin başında geliyor bizce ve EUR, AUD, CHF gibi para birimlerine karşı da daha avantajlı bir görünüme sahip.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.