GBP / USD Paritesi Yorumu – 21.12.2015

BoE’nin Şahini Weale Havlu Attı

Geçen hafta hatırlayacağımız gibi BOE Başkanı Carney yaptığı açıklamalarda %2’lik enflasyon hedefine hala çok uzak olunduğunu ve istenilen şartların sağlanamamasından dolayı faiz artışı için uygun koşulların oluşmadığını söylemişti.
Petrol fiyatları üzerindeki baskının da devam ettiğini göz önünde bulundurursak BOE’nin enflasyon hedefine ulaşmak için önünde hala zorlu bir yol olduğunu söyleyebiliriz.
BOE’nin en şahin üyelerinden biri olarak bildiğimiz Weale ise önemli açıklamalarda bulundu. Enflasyon üzerindeki aşağı yönlü risklerin artığını ve bununla birlikte faiz artışı için hala çok erken olduğunu söyledi. Emtia fiyatlarındaki düşük seyir ve ücret artışlarındaki duraksamaya dikkat çeken Weale, son 6 ayda çok az oranda iyileşme kaydedildiğini ve  bununla birlikte sıkılaşma politikasının uygulanması için hala zaman olduğunu belirtti.
İngiltere Merkez Bankası’nın en şahin üyelerinden birinden bile bu şekilde güvercin tonda açıklamalar gelmesi faiz artışı için daha erken olduğunun ve BoE’nin Fed’in arkasından hemen harekete geçmeyeceğinin bir sinyali. 
Bugün ayrıca İngiltere’den CBI gerçekleşen satışlar endeksi 19 ile beklentiden kötü geldi ancak gelen verinin GBPUSD’de etkisi sınırlı oldu. Geçen hafta başından beri satıcılı seyir izleyen GBPUSD üzerindeki satış baskısı yeni haftanın ilk günü de devam ediyor.  Paritede düşüşlerin devam etmesi durumunda aşağıda 1.4880 ve 1.4860 seviyeleri destek olarak çalışabilir. Toparlanmalarda ise 1.4940 ve 1.5000 seviyeleri ise önemli direnç durumunda.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.